Poradniki

Ubezpieczenie na życie po 70 roku życia nie istnieje? A jednak!

Kalendarz 11.03.2024 Aktualizacja11.03.2024

Oferta towarzystw ubezpieczeniowych nieustannie dostosowuje się do potrzeb potencjalnych klientów. Nic dziwnego, że na rynku zaczęły pojawiać się ubezpieczenia na życie skierowane do seniorów. Gdzie można kupić ubezpieczenie na życie po 70 roku życia? Ile kosztuje polisa dla seniora? Czy warto ubezpieczyć się na wypadek poważnego zachorowania lub trwałego uszczerbku w wyniku nieszczęśliwego wypadku?

Świadomość ubezpieczeniowa wśród Polaków z roku na rok wzrasta. Nie zmienia to jednak faktu, że o naszych potrzebach ubezpieczeniowych zaczynamy myśleć stosunkowo późno. Osoby kupujące nieruchomość pod kredyt hipoteczny, spotykają się zwykle z koniecznością zakupu polisy na życie przy okazji wizyty w banku. Bywa, że myśli o konieczności zakupu polisy przychodzą do nas wraz z pojawieniem się na świecie dzieci.

A co jeśli potrzeba ochrony ubezpieczeniowej rodzi się w nas znacznie później? Czy zakup ubezpieczenia na życie przez seniora ma sens? Jaka ochrona ubezpieczeniowa przyda się po 70 roku życia?

Gdzie kupić polisę na życie dla seniora?

Wbrew pozorom polisy na życie dla seniora to stały element oferty coraz większej liczby towarzystw ubezpieczeniowych. Możliwość ubezpieczenia się po 60 roku życia oferuje wiele znanych ubezpieczycieli, m.in. PZU, Pru, Compensa, Ergo Hestia, Nationale Nederlanden, Generali, a także Allianz, Signal Iduna, Uniqa, Aegon, czy Warta.

Osiągnięcie wieku emerytalnego nie sprawia więc, że uzyskanie prywatnego ubezpieczenia na życie przestaje być możliwe. Po 70 roku życia oferta ubezpieczeniowa staje się jednak nieco bardziej ograniczona. Towarzystwa ubezpieczeniowe, których produkty warto przejrzeć, szukając ubezpieczenia dla 70-latka to m.in. Generali, Prevoir, Warta i Compensa. Ubezpieczyciele oferują zarówno indywidualne ubezpieczenie, jak i tzw. grupówki.

Warto wiedzieć…
Szukając oferty ubezpieczenia na życie po 70 roku życia warto sprawdzić Ranking Ubezpieczeń. Można dzięki niemu szybko sprawdzić najważniejsze parametry polisy tj. wysokość składki ubezpieczeniowej, maksymalna i minimalna wysokość sumy ubezpieczenia, zakres ochrony, czas trwania ochrony ubezpieczeniowej i wiek, w jakim można przystąpić do ubezpieczenia na życie.

Przeczytaj także: Czy opłaca się kupować ubezpieczenie na życie po 60 roku życia?

Ranking ubezpieczeń na życie dla seniora po 70 roku życia

Poszukiwanie najlepszej polisy dla seniora może stanowić spore wyzwanie. W tym artykule podzielimy się z Tobą naszym subiektywnym rankingiem, tak aby ułatwić Ci podjęcie decyzji o zakupie ubezpieczenia. Znajdziesz tu informacje dotyczące rodzaju ubezpieczenia, zasad wypłaty odszkodowania, zakresu ochrony finansowej oraz czasu jej trwania. Na tapet wzięliśmy oferty czterch towarzystw ubezpieczeniowych. Są to: Warta, Generali, Compensa i Prevoir.

Generali Z Myślą O Życiu Plus

Ubezpieczenie z Myślą o Życiu Plus to kompleksowe rozwiązanie ochronne, które z powodzeniem może stanowić dobre zabezpieczenie seniora na wypadek trudnych zdarzeń losowych. Polisa ta charakteryzuje się kompleksowym zakresem ochrony, z możliwością zawarcia ochrony do 80 roku życia.

Ubezpieczenie dla seniora obejmuje m.in.:

  • trwały uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem;
  • refundację kosztów leczenia po nieszczęśliwym wypadku;
  • śmierć małżonka lub partnera życiowego.

Warta Dla Ciebie i Rodziny

Polisa Warta Dla Ciebie i Rodziny to produkt, który można zakupić do 80 roku życia. Jest to ubezpieczenie grupowe, z odnawialnym 12-miesięcznym okresem ochronnym. Umowę można zawrzeć zarówno na spotkaniu z agnetem, jak i 100% zdalnie.

Co obejmuje ubezpieczenie na życie Warta WDCiR?

Oprócz podstawowej ochrony na wypadek śmierci ubezpieczonego, senior może liczyć na wsparcie finansowe m.in. w takich sytuacjach:

  • śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego;
  • trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku;
  • hospitalizacja;
  • narodziny wnuka;
  • operacja, której konieczność wynika z nieszczęśliwego wypadku;
  • niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Compensa Między Nami Gold

Polisa Między Nami Gold od Compensy skierowana jest do osób które ukończyły 55 rok życia i nie ukończyły 72 roku życia. Jest to kolejna propozycja ubezpieczenia grupowego, które oferuje całkiem spory zakres ochrony, począwszy od śmierci ubezpieczonego, zgonu w następstwie NW i wypadku komunikacyjnego, skończywszy na pakiecie zdarzeń NNW. Nowością na rynku jest świadczenie dla ubezpieczonego z tytułu zdiagnozowania choroby śmiertelnej.

Decydując się na polisę Między Nami Gold warto dokładnie zapoznać się z zasadami karencji, limitów świadczeń oraz listą wyłączeń odpowiedzialności, która w tym produkcie jest nieco bardziej rozbudowana.

Prevoir Spokojne Jutro

Polisa Spokojne Jutro została stworzona w celu zabezpieczenia rodziny na wypadek śmierci seniora. Z tej oferty mogą skorzystać osoby w wieku od 35 do 80 roku życia. Francuski ubezpieczyciel Prevoir obiecuje stałą wysokość składki ubezpieczenia w czasie trwania umowy oraz brak konieczności wykonania badań lekarskich.

Co obejmuje ubezpieczenie Prevoir Spokojne Jutro?

W tej polisie nie znajdziemy wielu możliwości rozszerzenia zakresu ochrony. Ubezpieczenie gwarantuje w podstawowej wersji wsparcie finansowe w przypadku śmierci ubezpieczonego. Dodatkowy zakres obejmuje śmierć w wypadku komunikacyjnym, uszkodzenie ciała, inwalidztwo oraz hospitalizację. Możliwe jest również otrzymanie świadczeń assistance.

Dowiedz się więcej o tym, co obejmuje ubezpieczenie od wypadku.

Polisa na życie dla senioraSuma ubezpieczeniaCzas trwania ochrony ubezpieczenioweWiek ubezpieczonegoDodatkowe cechy
Generali Z Myślą O Życiu Plus100 – 1 000 000 złOchrona bezterminowa dla seniorów15-80 latKompleksowy zakres ochrony
Warta Dla Ciebie i Rodziny10 000 – 150 000 złDo 80 r.ż.18-80 latMożliwość ubezpieczenia rodziny
Prevoir Spokojne Jutro5000 – 50 000 złUbezpieczenie bezterminowe35-80 latPolisa bez badań lekarskich
Compensa Między Nami GoldOd 7 000 złDo 73 r.ż.56-72 lataCesja na bank
Tabela 1. Ranking ubezpieczeń na życie dla seniora po 70 roku życia. Opracowane na podstawie ofert dostępnych w rankingu DobraPolisaNaŻycie 2024. Marzec 2024 r.

Wiele osób niezaznajomionych z rynkiem ubezpieczeniowym kojarzy głównie duże towarzystwa ubezpieczeniowe tj. PZU. Jeśli chcesz zapoznać się z ich ofertą dla seniorów, przejdź do artykułu, w którym wyczerpująco opisujemy ubezpieczenie na życie PZU dla emerytów.

Kupujesz ubezpieczenie na życie po 70 roku życia? Odpowiedz sobie na te 5 pytań!

  1. Czy proponowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe zakres ochrony jest dla mnie odpowiedni?

Zasada, że im większy zakres ochrony ubezpieczeniowej, tym droższe ubezpieczenie jest szczególnie istotna w przypadku polisy dla seniora. Kupując polisę dla 70-latka najlepiej ograniczyć się do niezbędnego minimum i ubezpieczyć się wyłącznie od kluczowych zdarzeń, np. wyłącznie na wypadek śmierci ubezpieczonego. Szerszy zakres ochrony to dodatkowe, nierzadko niepotrzebne, koszty.

Jeżeli mamy poczucie, że polisa ubezpieczeniowa powinna nas chronić w większym wymiarze, np. na wypadek konieczności przebycia operacji chirurgicznej lub trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, to warto dokładnie przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Dzięki temu zweryfikujemy, czy w przypadku wystąpienia zdarzenia wymienionego w polisie, otrzymamy odpowiednie wsparcie finansowe.

  1. Czy wysokość składki ubezpieczeniowej nie obciąży w zbyt dużym stopniu mojego budżetu?

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko ubezpieczeniowe i cena ubezpieczenia. Niezależnie od tego, na jakie warunki ochrony się zdecydujemy, warto przeanalizować czy koszty ochrony ubezpieczeniowej nie będą dla nas zbyt duże. Niejednokrotnie zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają czasowe zawieszenie opłacania składki ubezpieczeniowej. To dobre rozwiązanie w przypadku przejściowych kłopotów finansowych.

Znalezienie najatrakcyjniejszej cenowo oferty ubezpieczenia na życie po 70 roku życia ułatwi ci porównywarka ubezpieczeniowa. Dzięki niej w kilka chwil porównasz dostępne warianty polis i wybierzesz najlepszy dla siebie.

  1. Czy proponowana wysokość sumy ubezpieczenia zapewni mojej rodzinie bezpieczeństwo?

Suma ubezpieczenia to inaczej maksymalna wysokość wsparcia finansowego, jakie możemy otrzymać w ramach naszej umowy ubezpieczenia. Kwota ta powinna zapewnić bezpieczeństwo finansowe Tobie i Twojej rodzinie. Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie o to, ile powinna wynosić suma ubezpieczeniowa. To zawsze indywidualna kwestia.

Przy wyborze sumy ubezpieczenia warto wziąć pod uwagę:

  • nasze zobowiązania finansowe;
  • koszty życia rodziny;
  • czy rodzina ma odłożone środki lub stały dochód, który zapewni jej bezpieczeństwo w przypadku śmierci ubezpieczonego;
  • posiadanie innego zabezpieczenia finansowego, np. nieruchomości, środki na lokacie;
  • cenę ubezpieczenia;
  • cel, na jaki potencjalnie suma ubezpieczenia będzie wykorzystana przez uposażonych.
  1. Czy wybrana przeze mnie polisa ma wyłączenia odpowiedzialności, które sprawiają, że ochrona nie jest dla mnie korzystna?

Wyłączenia odpowiedzialności to inaczej sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe mimo trwania ochrony nie wypłaci ubezpieczonemu pieniędzy. Zazwyczaj lista wyłączeń u poszczególnych ubezpieczycieli nie różni się zbyt mocno i dotyczy przede wszystkim sytuacji związanych z rażącym niedbalstwem, śmiercią spowodowaną aktem wojennym, zażywaniem substancji odużających. Jeżeli jakiekolwiek zapisy w OWU budzą nasze wątpliowości warto przeanalizować je z licencjonowanym agenetem ubezpieczeniowym.

Warto wiedzieć…
To bardzo ważne, aby przed podpisaniem umowy ubezpieczenia przeanalizować zakres polisy i sytuacje, w których wypłata świadczenia nie będzie możliwa. Dzięki temu zrozumiemy, czy dane ubezpieczenie zapewni nam ochronę finansową, jakiej potrzebujemy.

Innym elementem – równie istotnym jak lista wyłączeń odpowiedzialności – jest karencja ubezpieczenia. Wszystko co istotne na jej temat przeczytasz w oddzielnym artykule.

  1. Jak długo będzie trwać umowa ubezpieczenia?

Standardowe ubezpieczenia na życie o charakterze indywidualnym to produkty długoterminowe. Większość z nich umożliwia ochronę do 80 roku życia, chociaż zdarzają się polisy działające do 99 roku życia, a nawet – coraz rzadziej spotykane – ubezpieczenia bezterminowe. Kupując ubezpieczenie dla seniora, warto zadbać o jak najdłuższą ochronę.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie po 70 roku życia?

Z pewnością zdajesz już sobie sprawę z tego, że cena ubezpieczenia na życie zależy od wielu czynników. W przypadku osób starszych kluczowym elementem wpływającym na cenę będzie wiek. Inne kwestie, które są brane pod uwagę podczas wyliczania składki ubezpieczeniowej to:

  • stan zdrowia seniora — często ubezpieczyciele wymagają wypełnienia ankiety medycznej, w której zadają pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia;
  • zakres ochrony ubezpieczeniowej — każde dodatkowe zdarzenie objęte ochroną, np. ryzyko poważnego zachorowania, podwyższa wysokość składki ubezpieczeniowej.
  • wybrana suma ubezpieczenia — im wyższa kwota ewentualnego świadczenia, tym wyższe koszty musimy ponieść.
Warto wiedzieć…
Cenę ubezpieczenia na życie dla seniora można obniżyć nawet o kilkanaście procent, porównując oferty towarzystw ubezpieczeniowych w darmowym kalkulatorze ubezpieczeń.

Na co zwrócić uwagę w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dla seniora?

OWU polisy, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia to dokument, który nierzadko przysparza kupującym kłopotów ze zrozumieniem działania polisy. Na co zwrócić uwagę, czytając go, aby uniknąć nieporozumień? Przede wszystkim warto go sobie wydrukować i podczas czytania zakreślać wszystkie niezrozumiałe lub niejasne kwestie. Jeżeli samodzielne przebrnięcie przez OWU dla osoby straszej stanowi wyzwanie, warto poprosić o pomoc zaufaną osobę, np. członka rodziny lub przyjaciela.

Umowa ubezpieczenia dla seniora bez tajemnic

Czytając kartę produktu i OWU polisy koniecznie należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • zakres ochrony;
  • czas trwania polisy;
  • lista wyłączeń odpowiedzialności;
  • limity świadczeń i okresy karencji;
  • zasady wypłaty świadczenia.

Zawsze radzimy, aby osoba zainteresowana ubezpieczeniem po przeanalizowaniu warunków ubezpieczenia skonsultowała się z licencjonowanym doradcą ubezpieczeniowym. To właśnie on ma największe kompetencje, aby pomóc seniorowi zrozumieć warunki interesującego go ubezpieczenia.

Czy warto kupić ubezpieczenie na życie po 70.?

Choć prawdą jest, że im mniej mamy lat, kupując polisę na życie, tym mniejszą składkę ubezpieczeniową przyjdzie nam płacić, nie znaczy to, że w wieku emerytalnym powinniśmy rezygnować z ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli z różnych powodów temat zakupu ubezpieczenia na życie powraca do nas, oznacza to, że powinniśmy dokładnie rozważyć za i przeciw.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie ubezpieczyć 70-latka?

Zainteresowanych ubezpieczeniem na życie po 70 roku życia ucieszy fakt, że nadal są ubezpieczyciele, którzy umożliwiają zawarcie ochrony ubezpieczeniowej w tym wieku. Są to m.in. PZU, Generali, Warta, Compensa, Prevoir. Do 70 roku życia ubezpieczyć się można również w Nationale Nederlanden, Pru, Allianz, Ergo Hestia, Uniqa, a także Singal Iduna. Przy wyborze najlepszej oferty warto skorzystać z darmowej porównywarki ubezpieczeń.

Czy PZU oferuje ubezpieczenie na życie po 70 roku życia?

Tak, PZU Wsparcie Najbliższych, to bezterminowe ubezpiecznie na życie, które można kupić nawet do 80 roku życia.

Czy można kontynuować ochronę ubezpieczeniową z zakładu pracy po przejściu na emeryturę?

W przypadku indywidualnej kontynuacji ubezpieczenia wszytsko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym . Indywidualna polisa po zakończeniu ochrony w zakładzie pracy jest dostępna m.in. w PZU.

Do jakiego wieku można się ubezpieczyć na życie?

Standardowe ubezpieczenie na życie umożliwia objecie ochroną ubezpieczeniową osoby do ok. 65 roku życia. Jest jednak kilka ofert skierowanych do starszych osób, które nie ukończyły 80 roku życia. Warto pamiętać, że ceny polis wzrastają wraz z wiekiem. Im szybciej zadbamy o właściwą ochronę, tym większa szansa, że w sytuacji zagrożenia życia my lub nasi bliscy otrzymamy wsparcie finansowe.

Podsumowanie

  • Na rynku ubezpieczeniowym są dostępne oferty ubezpieczeń na życie dla seniora po 70 roku życia.
  • Takie polisy oferują m.in. Generali, Warta, Prevoir, Compensa i PZU.
Ubezpieczenie na życie po 70 roku życia nie istnieje? A jednak!


Autor artykułu