Poradniki

Czy opłaca się kupować ubezpieczenie na życie po 60 roku życia?

Kalendarz 06.03.2023 Aktualizacja12.12.2023

Ubezpieczenie osób starszych proponuje coraz więcej towarzystw. Wypłata świadczenia może zapewnić komfort psychiczny ubezpieczonemu i wsparcie finansowe rodzinie. Czy opłaca się kupować ubezpieczenie po 60 roku życia? Jakie możliwości ubezpieczenia mają osoby starsze? Ile kosztuje ubezpieczenie dla seniora? Wyjaśniamy!

Ubezpieczenie na życie dla seniorów to dosyć kontrowersyjny temat dla ubezpieczycieli. Z jednej strony z wiekiem świadomość dotycząca konieczności ochrony ubezpieczeniowej wzrasta, z drugiej – ubezpieczenia po 60 roku życia to produkty mało opłacalne dla towarzystw ubezpieczeniowych. Czy warto sięgać po ochronę na wypadek śmierci w wieku emerytalnym? Sprawdźmy!

Po co kupować ubezpieczenie na życie po 60 roku życia?

Posiadanie ubezpieczenia na życia okazuje się przydatne w wielu sytuacjach. Im więcej zobowiązań finansowych mamy, tym więcej możemy stracić w przypadku nagłej choroby lub śmierci bliskiego członka rodziny. 

W jakich sytuacjach warto pomyśleć o ochronie ubezpieczeniowej po 60 roku życia? 

  • Jeśli wysokość emerytury współmałżonka nie pozwoliłaby mu na spłatę zobowiązań finansowych po naszej śmierci.
  • Gdy zależy nam na wsparciu finansowym naszych dzieci.
  • Jeśli mamy różne zobowiązania finansowe, np. w postaci kredytów gotówkowych i nie chcemy obciążać nimi rodziny.
  • Gdy chcemy odciążyć rodzinę i zabezpieczyć koszty pogrzebu.
  • Jeśli mamy na utrzymaniu członka rodziny, który jest niezdolny do samodzielnej egzystencji. Wypłacone po naszej śmierci świadczenie będzie można przeznaczyć np. na pokrycie kosztów jego leczenia lub opieki.

Choć najtaniej jest ubezpieczyć się jeszcze przed 25 rokiem życia, to na szczęście osiągnięcie wieku emerytalnego wcale nie uniemożliwia zabezpieczenia siebie i swoich bliskich na wypadek różnych zdarzeń losowych. Kto oferuje ochronę ubezpieczeniową dla osób starszych?

Rodzaj ubezpieczenia na życieKto oferuje ubezpieczenie dla seniora?
Ubezpieczenie na życie po 60 roku życiaPZU; Pru; Allianz; Ergo Hestia; Compensa; Nationale Nederlanden; Uniqa; Signal Iduna; Warta; Aegon; Generali;
Ubezpieczenie na życie po 65 roku życiaPZU; Pru; Allianz; Ergo Hestia; Compensa; Nationale Nederlanden; Uniqa; Signal Iduna; Warta; Aegon; Generali;
Ubezpieczenie na życie po 70 roku życiaWarta; Compensa; Generali; Pru; Allianz;
Ubezpieczenie na życie po 80 roku życiaCompensa (polisa oszczędnościowa);
Tabela 1. Kto oferuje ubezpieczenie dla seniora? Przegląd dostępnych ofert ze względu na wiek ubezpieczonego. Opracowanie własne, 16.02.2023 r.

Ubezpieczenie na życie dla seniora – za i przeciw

Wiemy już, że seniorzy mają możliwość ubezpieczenia swojego życia i zdrowia. Czy jednak zakup ubezpieczenia na życie w wieku 60 lat się opłaca? Odpowiedź na to pytanie może się różnić w zależności od naszych indywidualnych przekonań i potrzeb. Spróbujmy więc przeanalizować wady i zalety tego rozwiązania.

Zalety ubezpieczenia na życie dla senioraWady ubezpieczenia na życie dla seniora
Polisa zapewnia ochronę finansową bliskim (partnerowi / małżonkowi, dzieciom, wnukom) w przypadku śmierci ubezpieczonego.Relatywnie wyższe koszty ochrony ubezpieczeniowej dla osoby starszej.
Korzystając z usług firmy ubezpieczeniowej możemy zagwarantować sobie szereg świadczeń finansowych i usług assistance w przypadku poważnego zachorowania lub innego zdarzenia, które nastąpiło w wyniku nieszczęśliwego wypadku.Konieczność pójścia na kompromis w kwestii zakresu ochrony i sumy ubezpieczenia, jeśli możliwości finansowe nie pozwalają na opłacanie wysokich składek.
Możemy nie tylko zapewnić sobie ochronę na wypadek śmierci lub innych zdarzeń losowych, ale również ulokować zgromadzone środki.Ograniczona liczba ofert produktów ubezpieczeniowych dla osób po 65 roku życia.
Tabela 2. Zakup ubezpieczenia dla seniora – wady i zalety. Opracowanie własne.

Sprawdź artykuł: Jak wybrać ubezpieczenie dla seniora?

Co obejmuje ubezpieczenie na życie po 60 roku życia?

Ubezpieczenie na życie po 60 roku życia to polisa, która nie różni się radykalnie od ubezpieczeń skierowanych do młodszych klientów. W zależności od oferty proponowanej przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe klienci mogą liczyć na:

  • ochronę na wypadek śmierci, również na wypadek śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku;
  • ochronę na wypadek poważnego zachorowania;
  • ubezpieczenie na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu;
  • ochronę na wypadek operacji chirurgicznej;
  • dodatkowe środki na wypadek hospitalizacji;
  • świadczenia assistance;
  • świadczenie z tytułu śmierci współmałżonka lub partnera.

Większy zakres ubezpieczenia zwykle otrzymamy w przypadku ubezpieczenia grupowego, ale suma ubezpieczenia będzie wówczas niższa, niż w indywidualnym ubezpieczeniu z podstawowym zakresem ochrony w tej samej cenie. Jak wygląda oferta poszczególnych ubezpieczycieli dla seniorów? Sprawdźmy!

Ubezpieczenie dla seniorów na wypadek śmierci ubezpieczonego – przegląd polis

Osoby starsze mogą skorzystać z oferty jednego z kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Największy wybór będą miały osoby, które nie ukończyły 65 roku życia. Takie polisy oferują, np. PZU, Allianz, Ergo Hestia, Aegon oraz Warta. 

Ubezpieczenie dla senioraWiek wstępuIle może trwać umowa ubezpieczenia?Rodzaj ubezpieczeniaSuma ubezpieczenia
PZU Ochrona Każdego dnia18–65min. 5 latindywidualna polisa na życie, terminowaindywidualna
Allianz Plan Pełniej Ochrony18–71min. rok, maksymalnie do 99 roku życiaindywidualne, terminowe ubezpieczenie na życie5 000 – 1 000 000 zł
Ergo Hestia Ergo 418–70indywidualny, maksymalnie do 99 roku życiaindywidualna, terminowa polisa na życie1 000 – 10 000 000 zł
Aegon Spokojna Przyszłość18–66min. 5 latindywidualne, terminowe ubezpieczenie życia10 000 – 1 000 000 zł
Warta Dla Ciebie i rodziny18–80minimum rokgrupowe otwarte, terminowe ubezpieczenie na życie10 000 – 91 000 zł
Tabela 3. Przegląd ubezpieczeń dla osób po 60 roku życia. Opracowane na podstawie aktualnej oferty wybranych towarzystw ubezpieczeniowych w dniu 16.02.2023 r.

Sprawdź ofertę ubezpieczenia na życie PZU dla emerytów.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie dla seniora?

Koszt polisy dla seniora zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że ryzyko ubezpieczeniowe z wiekiem wzrasta, co znacząco wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej. Ponadto cena ubezpieczenia zależy również od zakresu ochrony. Im więcej zdarzeń objętych ochroną, tym większe koszty polisy. 

Innym ważnym czynnikiem jest wybrana kwota sumy ubezpieczenia. Za wyższe świadczenie trzeba będzie zapłacić więcej. Nie bez znaczenia dla kosztów polisy jest również ogólny stan zdrowia klienta. Przewlekłe choroby, stosowanie używek, np. palenie papierosów, powoduje wzrost ryzyka ubezpieczeniowego, a co za tym idzie podwyższenie składki ubezpieczeniowej.

Warto wiedzieć…
Możesz uniknąć przepłacania za ubezpieczenie korzystając z porównywarki polis na życie. Dzięki niej możesz uzyskać szerszy zakres ochrony lub wyższą sumę ubezpieczenia w najlepszej cenie.

Ceny ubezpieczenia dla osób starszych zaczynają się już od 55 zł/miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że wysokość składki obliczana jest indywidualnie i zależy od indywidualnej sytuacji i potrzeb każdego klienta.

Ankieta medyczna? Badania? Jak wygląda proces zawarcia umowy ubezpieczenia przez osoby starsze?

Wbrew pozorom proces zakupu ubezpieczenia dla seniora nie różni się zbytnio od zakupu tradycyjnej polisy na życie. Klient może przystąpić do ochrony ubezpieczeniowej, jeśli spełnia warunki umowy dotyczące maksymalnego wieku. Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe proszą zwykle o wypełnienie prostej ankiety medycznej dotyczącej ogólnego stanu zdrowia. W wyjątkowych sytuacjach może być również konieczne wykonanie badań lekarskich. 

Warto wiedzieć…
Koszt ewentualnych badań lekarskich pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe.

Wszystkie te działania mają na celu określenie ryzyka ubezpieczeniowego, które ma ogromny wpływ na cenę ubezpieczenia. Szczerość w kwestii swojego stylu życia oraz stanu zdrowia ma kluczowe znaczenie dla dopasowania właściwej polisy i otrzymania w przyszłości świadczenia. Warto pamiętać, że zatajenie swoich problemów zdrowotnych jest jedną z najważniejszych przyczyn odmowy wypłaty odszkodowania.

Umowa ubezpieczenia dla osób starszych – na co zwrócić uwagę?

Jest kilka czynników, które wpływają na jakość ochrony ubezpieczeniowej. Kupując polisę dla osoby po 60 roku życia, warto zwrócić uwagę na:

  • wysokość sumy ubezpieczenia – kwota ewentualnego świadczenia powinna być na tyle wysoka, aby zagwarantować realne wsparcie finansowe rodzinie. Dla każdego będzie to inna kwota;
  • wyłączenia odpowiedzialności – sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe ogranicza wypłatę świadczenia, powinny stanowić wyjątek. Jeśli osoba choruje np. na serce, a śmierć w wyniku powikłań po takiej chorobie znajduje się na liście wyłączeń, to należy poszukać polisy, która zapewni lepszą ochronę;
  • czas trwania ochrony ubezpieczeniowej – w przypadku polis dla osób starszych kluczowe jest zapewnienie maksymalnie długiej ochrony;
  • karencja – im krótszy czas karencji, tym lepiej. Zazwyczaj karencja trwa od trzech do dwunastu miesięcy.

Towarzystwa umieszczają informacje na temat polisy w dokumencie, który nazywa się Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W OWU oprócz szczegółów dotyczących karencji czy czasu trwania umowy znajdziesz również informacje o zakresie ochrony, limitach wypłacanych świadczeń, uposażonych, a także zasadach przyznawanych świadczeń. Ogólne Warunki Ubezpieczenia to dokument, który każdy klient powinien dokładnie przeczytać przed podpisaniem umowy. 

Polisa dla seniora to produkt, który wymaga szczególnej uwagi przy zakupie. Idąc na kompromisy nadal możemy zapewnić sobie korzystną ochronę w rozsądnej cenie. Przed podjęciem decyzji warto porównać kilka ubezpieczeń w celu wybrania najkorzystniejszej oferty. Można to zrobić zupełnie za darmo i całkowicie zdalnie, korzystając z porównywarki polis online.  

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia dla seniorów

Do kiedy trwa ochrona ubezpieczeniowa?

Czas trwania ochrony ubezpieczeniowej zależy od rodzaju ubezpieczenia oraz indywidualnych warunków oferty. Ubezpieczenia grupowe otwarte zazwyczaj zapewniają ochronę na rok, z możliwością przedłużenia umowy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nadal oferują ubezpieczenie bezterminowe, gwarantujące ochronę do końca życia. Czas trwania ochrony możesz sprawdzić przed zawarciem umowy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W tym samym dokumencie znajdziesz również warunki przystąpienia do polisy.

Jakie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy dla osób po 60 roku życia?

Ubezpieczeń dla seniorów warto szukać w największych towarzystwach ubezpieczeniowych. Tego rodzaju polisy oferują m.in. PZU, Pru (dawniej Prudential), a także Nationale Nederlanden, Uniqa oraz Generali.

Czy można kupić ubezpieczenie na życie po 70 roku życia?

Oferta ubezpieczeń na życie po 70 roku życia jest znacząco ograniczona. Nie znaczy to jednak, że w tym wieku nie można kupić ubezpieczenia. Polisę dla seniorów po 70 roku życia oferują: Warta, Compensa, Generali, Pru i Allianz. Warto wiedzieć, że koszt takiej polisy jest wyższy od ubezpieczeń zakupionych w średnim wieku. Wynika to ze zwiększanego ryzyka ubezpieczeniowego. Aby obniżyć nieco koszt polisy, warto pójść na kompromis w kwestii zakresu ubezpieczenia.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać ochronę ubezpieczeniową dla seniora?

Ubezpieczenia na życie można kupić, jeżeli spełni się kryterium wieku stosowane przez ubezpieczyciela w konkretnej ofercie. Ponadto konieczne będzie wypełnienie szczegółowej ankiety medycznej dotyczącej stanu zdrowia klienta, a także w niektórych przypadkach ubezpieczyciele mogą wymagać badań lekarskich. Warunkiem przystąpienia do ubezpieczenia jest podpisanie umowy i opłacenie pierwszej składki.

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie na życie po 60 roku życia to wsparcie finansowe rodziny na wypadek śmierci seniora, a także 
  • Na rynku dostępne są zarówno indywidualne polisy, jak i grupowe ubezpieczenia na życie dla seniorów. 
  • Czas trwania umowy zależy od konkretnej oferty. Na rynku ubezpieczeniowym znajdziemy zarówno bezterminowe ubezpieczenie na życie, jak i polisy krótkoterminowe oraz automatycznie przedłużane do ukończenia określonego wieku.
  • Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływ ma m.in. stan zdrowia seniora, zakres ochrony, suma ubezpieczenia oraz inne czynniki wpływające na ryzyko ubezpieczeniowe.
  • Najkorzystniejsze ubezpieczenia na życie dla seniora porówna dla Ciebie porównywarka ubezpieczeniowa. Swój wybór warto skonsultować również z doradcą ubezpieczeniowym.
Czy opłaca się kupować ubezpieczenie na życie po 60 roku życia?


Autor artykułu