Poradniki

mBank ubezpieczenie na życie — czy to dobra oferta?

Kalendarz 24.04.2023 Aktualizacja12.12.2023

mBank ubezpieczenie na życie to oferta skierowana do klientów tego banku. Na wypadek jakich zdarzeń losowych bank oferuje wsparcie finansowe? Ile kosztuje polisa? Na jakie świadczenie może liczyć rodzina w przypadku śmierci ubezpieczonego? Wyjaśniamy!

Polisy to produkty ochronne, które w XXI w. są oferowane nie tylko przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Oprócz tego możliwe jest ubezpieczenie na życie za pośrednictwem banku. Czy decyzja o zakupie ubezpieczenia na życie w mBanku to dobry pomysł?

Jak się okazuje, można tam znaleźć ciekawe rozwiązania, jeśli chodzi o zakres ochrony (np. indywidualne ubezpieczenie na życie). W tym artykule przedstawimy Ci podstawowe informacje na temat oferty mBanku. Nie powiemy Ci, który produkt masz wybrać, ale zastanowimy się, które rozwiązania są warte rozpatrzenia i na co warto zwracać uwagę, zanim zdecydujemy się na wybór polisy.

mBank – co warto wiedzieć na temat oferty ochrony ubezpieczeniowej?

Jeśli odwiedzisz stronę internetową mBanku, przekonasz się, że możesz – jako klient tej instytucji finansowej – nie tylko zaciągnąć kredyt, ale także skorzystać z innych produktów finansowych; jednym z możliwych rozwiązań jest zakup polisy na życie.

Jeśli dążysz do zakupu ubezpieczenia na życie w mBanku, mamy dla Ciebie dobrą informację – z bankiem tym współpracuje np. ubezpieczyciel UNIQA, w którego ofercie znajduje się kilka interesujących rozwiązań z zakresu ubezpieczeń na życie.

Dzięki temu ubezpieczycielowi klienci mogą kupić polisę na życie w takich wariantach jak:

 • Ubezpieczenie na życie dla Ciebie,
 • Ubezpieczenie na wypadek nowotworu dla Ciebie,
 • Ubezpieczenie NNW dla Ciebie i bliskich.

Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania? Zostań z nami, a opiszemy Ci każdą polisę na życie dostępną w mBanku.

Sprawdź również ubezpieczenie na życie ING

Ubezpieczenie na życie dla Ciebie

Ubezpieczenie na życie zapewnia ochronę finansową w postaci odszkodowania. Dzięki zakupowi polisy ubezpieczeniowej zwiększysz szanse na to, że osoby bliskie Ci osoby nie pozostaną bez środków do życia.

Warto wiedzieć…
Zakup ubezpieczenia na życie w mBanku jest możliwy w ramach współpracującego z bankiem ubezpieczyciela Uniqa.

Generalnie, w ramach oferty w zakresie ubezpieczenia na wypadek utraty życia dostępne są trzy warianty polisy ochronnej:

 • Wariant podstawowy – w jego ramach dostępna jest suma ubezpieczenia na poziomie wynoszącym 100 000 zł,
 • Wariant optymalny – dzięki zakupowi tego typu ubezpieczenia można liczyć na sumę ubezpieczenia w wysokości 200 000 zł,
 • Wariant premium – klient, który zdecyduje się na opcję premium, otrzyma sumę ubezpieczenia wynoszącą 300 000 zł.

Wszystkie spośród wyżej wymienionych wariantów łączy jedno, tzn. cel, czyli wypłata świadczenia na wypadek śmierci.

Jedną z kwestii, która interesuje klientów zastanawiających się nad skorzystaniem z ochrony ubezpieczeniowej w postaci polisy na życie, jest czas trwania ochrony. Zasadniczo, reguły w tej kwestii są proste, ponieważ:

 • umowa jest podpisywana na 5 lat,
 • pięcioletni okres, o którym mowa, liczy się od dnia, w którym następuje rozpoczęcie ochrony ubezpieczeniowej,
 • ochrona ubezpieczeniowa zaczyna obowiązywać w dniu następnym po ZAAKCEPTOWANIU wniosku oraz momentu, w którym klient opłaci pierwszą składkę. Osoba ubezpieczona ma 30 dni (od momentu złożenia wniosku) na zrealizowanie opłaty,
 • nie oznacza to, że czas trwania zawartej przez Ciebie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym musi ograniczać się do 5 lat. Wręcz przeciwnie – możliwe jest przedłużenie porozumienia na kolejne pięcioletni okres. Aby tak się stało, muszą zostać spełnione dwa warunki:
 • wyrażenie zgody przez osobę ubezpieczoną,
 • nieukończenie 65. roku życia w momencie, w którym może nastąpić przedłużenie umowy ubezpieczeniowej.
Podsumowanie
Polisa na życie w mBanku daje prawo do odszkodowania w momencie śmierci osoby ubezpieczonej. Takie rozwiązanie pozwala np. na pokrycie kosztów pochówku. Ważne, by klient miał w momencie podpisywania umowy od 18 do 65 lat. Maksymalna kwota odszkodowania to 300 00 zł.

Ubezpieczenie na wypadek nowotworu

Nowotwór to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych – wciąż nie ma stuprocentowo skutecznego sposobu na poradzenie sobie z tą chorobą. Niestety, nierzadko prowadzi ona do śmierci. Jedno jest pewne: niezależnie od typu nowotworu niezbędne jest wsparcie medyczne. W przypadku mBanku można kupić polisę ubezpieczenie na wypadek nowotworu, aby móc choć w części przygotować się na walkę o zachowanie zdrowia.

Warto wiedzieć…
Wprawdzie polisa od nowotworu nie jest typowym produktem ochronnym na śmierć ubezpieczonego, ale warto, by – z uwagi na powagę tej choroby – znalazła się ona w zestawieniu.

Dzięki temu ubezpieczeniu można zyskać prawo do odszkodowania, którego – co warto wiedzieć – wartość jest dostosowana do tego, z jakim typem nowotworu boryka się dana osoba. Taka różnorodność to jedna z zalet opisywanego rozwiązania. Poszczególne warianty zostały przedstawione w poniższej tabeli:

Rodzaje ubezpieczeń na wypadek nowotworu

Typ nowotworuWariant podstawowy Wariant optymalny Wariant premium
Nowotwór złośliwy typu I50 000 zł 100 000 zł 150 000 zł
Nowotwór złośliwy typu II 5000 zł10 000 zł 15 000 zł
Nowotwór przedinwazyjny 5000 zł 10 000 zł 15 000 zł
Warianty ubezpieczenia na wypadek nowotworu — mBank ubezpieczenie na życie. Opracowane na podstawie OWU produktu, kwiecień 2023 r.

Polisa to nie tylko odszkodowanie – na co jeszcze można liczyć z ubezpieczeniem na nowotwór?

Wypłata odszkodowania to jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ osoba ubezpieczona zyskuje również dostęp do wsparcia w ramach pomocy assistance. Co ona obejmuje? Usług tych jest kilka:

 • internetowa platforma medyczna, za której pośrednictwem klient korzystający z ubezpieczenia otrzymuje informacji w zakresie tego, jak funkcjonować w trakcie nowotworu oraz jakie są zasady profilaktyki nowotworowej. Oprócz tego dostępne są również dane kontaktowe do przychodni, hospicjów oraz innych placówek wspierających osoby z rakiem. Dostęp do platformy jest możliwy przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, co właściwie nie jest niczym dziwnym i stanowi standard w 2023 roku,
 • sfinansowanie wizyt u lekarza onkologa (leczenie w ramach prywatnej służby zdrowia),
 • opieka psychologiczna,
 • wydanie opinii medycznej.

To, jak często można korzystać z tych świadczeń, również zostało określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – podobnie jak w przypadku odszkodowania, różnice również wynikają z wybranego wariantu:

Typ świadczeniaWariant podstawowyWariant optymalnyWariant premium
Lekarz onkolog – wizyty8 wizyt 10 wizyt10 wizyt
Opieka psychologiczna600 zł 800 zł800 zł
Opinia medyczna – 1 opinia medyczna wystawiona przez lekarza z Europy, nielimitowana pomoc w celu organizacji leczenia wg zaleceń w niej wskazanychTakTakTak
Usługi assistance a wysokość świadczeń dla klienta. Opracowane na podstawie OWU ubezpieczenia, kwiecień 2023 r.
Podsumowanie
Polisa na nowotwór może pomóc w walce z tą trudną chorobą. Polisa ta to nie tylko odszkodowanie, ale także wsparcie w postaci sfinansowania wizyt u onkologa czy sesji psychologicznych (do określonej kwoty).

Przeczytaj także co do zaoferowania ma ubezpieczenie na życie Credit Agricole.

Ubezpieczenie NNW dla Ciebie i bliskich

W ofercie mBanku dostępne jest również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Obejmuje ono takie zdarzenia jak:

 • oparzenia,
 • złamania,
 • urazy,

ale także śmierć ubezpieczonego. Jak zatem widać, nie jest to wąski zakres ochrony.

Przewidziane przez polisę NNW odszkodowanie zostanie wypłacone wówczas, gdy składka ubezpieczeniowa jest regularnie opłacana, a zgon nastąpił nie później niż w ciągu 180 dni od momentu nieszczęśliwego wypadku. Ważne, by powodem śmierci były fizyczne obrażenia ciała.

Ile w ramach polisy NNW wynosi odszkodowanie z tytułu śmierci? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej (dane zgodne z OWU):

Typ świadczenia Wariant podstawowy Wariant optymalny Wariant premium
Wysokość odszkodowania w przypadku śmierci 50 000 zł 100 000 zł 150 000 zł
Ile wynosi kwota odszkodowania na wypadek śmierci ubezpieczonego w banku mBank? Opracowane na podstawie dokumentu OWU ubezpieczyciela, kwiecień 2023 r.

Oprócz tego ogólne warunki ubezpieczenie przewidują również – jak już wspomniano – odszkodowanie w przypadku urazów w postaci urazów. Nie będziemy przedstawiać szczegółowego rozbicia na kwoty odszkodowania; w tym celu warto przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia, gdzie znajdują się dokładne informacje. Warto jedynie wiedzieć, że dostępne są nie tylko 3 warianty (podstawowy, optymalny i premium); złamania, urazy oraz oparzenia zostały podzielone z użyciem trójstopniowej skali, w zależności od skali problemu.

Podsumowanie
Dzięki ubezpieczeniu NNW można liczyć na rekompensatę finansową – w przypadku zgonu osoby ubezpieczonej otrzymają ją bliscy wskazani na etapie podpisywania umowy. Oprócz tego NNW oznacza również odszkodowanie w przypadku urazu, złamania czy poparzenia.

Nie tylko ochrona na śmierć ubezpieczonego. Jaką jeszcze możesz kupić polisę w mBanku?

Oferta prezentowana przez bank to nie tylko możliwość zakupu polisy na życie. Oprócz tego możesz – jeśli jesteś klientem banku – zdecydować się również na ubezpieczenie nieruchomości, a także ochronę w zakresie:

 • zakupów w internecie (bezpieczne płatności i zakupy online),
 • kredytów – od utraty pracy (ubezpieczenie na wypadek trudności w spłacie zaciągniętego zobowiązania; przykładowo, może być to ubezpieczenie kredytu hipotecznego, które jest przydatne na wypadek utraty pracy i związanych z nią dochodów),
 • samochodu (polisa ochronna na auto i opony),
 • nieruchomości (ubezpieczenie nieruchomości w postaci domu lub mieszkania; takie kwestie jak np. koszt ubezpieczenia nieruchomości da się sprawdzić online, bez wychodzenia z domu, przy pomocy porównywarki ubezpieczeniowej),
 • podróży (może być to cenne wsparcie, jeśli podczas pobytu na wyjeździe wakacyjnym konieczna będzie – w wyniku nieszczęśliwego wypadku – pomoc medyczna).

Jak kupić polisę na życie w mBanku?

Przedstawiliśmy Ci już, czym charakteryzują się różne rodzaje polisy na życie w mBanku. To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ warto nie tylko wiedzieć, jakie są rodzaje ubezpieczenia, ale także – co jest równie ważne – jak kupić ubezpieczenie z oferty banku.

Zasadniczo, masz jako klient kilka możliwości na to, by dokonać zakupu polisy – przedstawiliśmy Ci je w tabeli:

Sposób wysłania wniosku, który musi uwzględnić ubezpieczycielKomentarz
Strona internetowaMożesz wnioskować o ubezpieczenie na wypadek śmierci za pośrednictwem internetowego serwisu (posiadasz do niego dostęp, jeśli jesteś klientem mBanku). Dostęp jest możliwy poprzez przeglądarkę internetową.
Aplikacja mobilna Wniosek o ubezpieczenie na wypadek śmierci da się złożyć za pośrednictwem przeglądarki internetowej, ale także aplikacji dostępnej na urządzenia mobilnej
Kontakt telefoniczny Jeśli z różnych powodów nie chcesz lub nie możesz odbyć osobistej wizyty w placówce lub za pośrednictwem online, masz prawo zamówić ubezpieczenie poprzez kontakt telefoniczny
Osobista wizyta w placówce bankowej Rzecz jasna, jeśli myślisz o zakupie ubezpieczenia na życie, istnieje możliwość, by złożyć wniosek w ramach wizyty osobistej w placówce bankowej. Wydaje się, że jest to rozwiązanie dobre w przypadku osób, które chcą np. omówić szczegółowe warunki umowy ubezpieczeniowej bezpośrednio z pracownikiem banku
Możliwości zakupu ubezpieczeń na życie przez klienta mBanku. Opracowanie własne na podstawie oferty banku.

Z danych w powyższej tabeli wynika niezbicie jedno: jeśli jako klient mBanku rozważasz podpisanie umowy ubezpieczenia, możesz wnioskować o polisę na życie na różne sposoby, w zależności od Twoich możliwości. Również w sytuacji, gdy chcesz zgłosić roszczenie czy zwiększyć zakres ochrony, możesz to zrobić listownie lub elektronicznie.

Warto wiedzieć…
Jeszcze na etapie podpisywania umowy ubezpieczenia trzeba wskazać osobę (bądź osoby), które mają otrzymać świadczenie w przypadku Twojego zgonu. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi kwestie formalne w przyszłości.

Dowiedz się, jak uzyskać odszkodowanie lub świadczenie z ubezpieczenia.

Umowa ubezpieczenia na życie – pamiętaj o karencji! Prawo do świadczenia ubezpieczeniowego a wyłączenia odpowiedzialności

Jeśli zainteresował Cię pomysł, jakim jest ubezpieczenie w formie polisy na życie, musisz pamiętać, że nie w każdej sytuacji przysługuje Ci prawo do otrzymania świadczenia (odszkodowania). Szczegółowe informacje w tej kwestii znajdują się w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Nie będziemy szczegółowo opisywać OWU dla każdego z produktów ubezpieczeniowych mBanku, ponieważ przedstawiają się one dość podobnie – odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia na życie nie będzie przysługiwać w sytuacji, gdy zgon został spowodowany przez takie nietypowe, trudne do przewidzenie sytuacje jak choćby:

 • działania wojenne,
 • zamieszki,
 • akty terrorystyczne,
 • promieniowanie radioaktywne (nie zalicza się tu sytuacji, w której środki radioaktywne są stosowane w ramach leczenia),
 • masowe skażenie chemiczne lub biologiczne.

Wypłata świadczenia z tytułu polisy na życie nie nastąpi również w przypadku określonych działań lub zaniechań ze strony osoby ubezpieczonej.

Wyłączenia odpowiedzialności mają miejsce m.in. w takich sytuacjach jak:

 • zatajenie choroby lub niepełnosprawności – informacje o stanie zdrowia trzeba podać jeszcze
 • na etapie podpisywania umowy ubezpieczeniowej, podczas wypełniania ankiety medycznej,
 • samobójstwo wykonane w okresie 1 roku od dnia, w którym rozpoczęto ochronę ubezpieczeniową,
 • alkohol we krwi zmarłego na poziomie co najmniej 0,2 ‰ we krwi (lub min. 0,1 mg alkoholu w 1 dm 3 wydychanego powietrza),
 • udział w wyprawie do miejsc, w których panują ekstremalne warunki itp. – tym samym, jeśli Ty lub Twój bliski zamierzacie wyruszyć w Himalaje lub Andy, konieczne będzie skorzystanie z innej polisy.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ trzeba pamiętać o tzw. karencji. Rozumie się przez nią okres po podpisaniu umowy, w którego trakcie mimo posiadania ubezpieczenia odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Przykładowo, w przypadku oferty ubezpieczenia na życie karencja wynosi 90 dni – jeśli do zgonu dojdzie w tym czasie, wypłacone zostanie jedynie 1 proc. ubezpieczenia.

Nie traktuj jednak karencji czy wyłączeń odpowiedzialności jako wad oferty ubezpieczeniowej – nie jest to rozwiązanie przyjęte jedynie przez mBank. Praktyka pokazuje, że jest to raczej standardowa opcja, która ma za zadanie zabezpieczyć interesy ubezpieczyciela. Dzięki temu da się uniknąć sytuacji, w której zostanie podpisana umowa i zgon nastąpi np. po kilku tygodniach, ponieważ klient był świadomy śmiertelnej choroby. Tym samym, karencja nie jest „kruczkiem” w umowie, a sposobem, w jaki ubezpieczyciel może zadbać o swoje interesy.

FAQ

Kto może zakupić ubezpieczenie na życie w mBank?

Z ochrony na życie może skorzystać osoba, która w momencie zawierania umowy ma od 18 do 65 lat, a stałe miejsce jej pobytu to Polska. Oczywiście, oprócz tego konieczne jest złożenie wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia. Ubezpieczenie na życie/zdrowie przysługuje klientom posiadającym ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) w mBanku.

Na wypadek jakich zdarzeń losowych chroni ubezpieczenie na życie w mBank?

Ubezpieczenia na życie lub zdrowie w mBanku dzielą się na 3 warianty: Podstawowy, Optymalny oraz Premium. Daję one różne zakresy ochrony – od dokonanego wyboru zależy miesięczna rata (składka), jaką należy uiszczać.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie w mBank?

Ubezpieczenie na życie i zdrowie w jednym z największych banków w Polsce kosztuje już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Na cenę składki ubezpieczeniowej wpływa m.in. wiek ubezpieczonego, wybrana suma ubezpieczenia, oraz zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie na nowotwór daje również prawo do pomocy assistance, w której ramach przysługuje również dofinansowanie kosztów opieki psychologicznej czy dostęp do platformy informatycznej.

  • Wypłata świadczenia nie zawsze jest możliwa. Jeśli chodzi o wyłączenia odpowiedzialności, to zalicza się do nich np. zgon wskutek działań wojennych czy upojenie alkoholowe w momencie śmierci.

  • Szczegółowe warunki ubezpieczenia znajdują się w umowie oraz OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

  • Wniosek o polisę można złożyć internetowo (aplikacja mobilna lub wersja przeglądarkowa), telefonicznie lub osobiście.

mBank ubezpieczenie na życie — czy to dobra oferta?


Autor artykułu

Ekonomista, autor artykułów na portalu DobraPolisaNaŻycie.pl