Poradniki

10 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Kalendarz 27.06.2024 Aktualizacja28.06.2024

Oszczędzanie pieniędzy wydaje się intuicyjne, po prostu wystarczy wydawać ich mninej. Jednak kiedy przyjrzymy się na czym i kiedy możemy oszczędzać sprawa przestaje być prosta. Mamy wiele potrzeb i celów, a oszczędzanie pieniędzy niektóre z nich może oddalać. Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?

Wiele osób obiecuje sobie, że od jutra zacznie oszczędzanie. W planach najczęściej są wakacje lub lepszy samochód. Jednak oszczędzanie pieniędzy to umiejętność trudna i wymagająca. Na ogół po wielkiej, początkowej ekscytacji i pierwszych większych wydatkach kończymy z odkładaniem tzw. grosika. W praktyce nie chodzi o to, żeby miesięcznie odłożyć pół pensji, ale o to, aby znaleźć takie wydatki, z których możemy zrezygnować lub je trochę zmniejszyć. Oszczędzanie warto zacząć od niewielkich kwot. Jak to robić skutecznie?

W 2022 roku co czwarty badany nie zamierzał odkładać pieniędzy np. ze względu na zbyt niskie dochody. W 2023 roku posiadanie oszczędności zadeklarowało już 80% ankietowanych, chociaż około 30% respondentów twierdziło, że są to nieduże sumy, nieprzekraczające 3 tys. zł.

Statystyki z 2023 roku wskazują, że wartość depozytów polskich gospodarstw domowych wzrosła i na koniec grudnia 2023 roku wynosiła 1 227,7 mld zł. W minionym roku oszczędności Polaków zwiększyły się o ponad 124 mld zł.

W 2024 roku oszczędzanie planuje 20% respondentów, a 17% badanych zamierza ograniczać konsumpcjonizm [1].

Jak oszczędzać pieniądze?

Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Należy rozpocząć od zmiany sposobu myślenia. Warto przede wszystkim uświadomić sobie, że trzeba ograniczać wydatki i nie wymaga to ogromnych wyrzeczeń. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że oszczędzanie nie polega na jednorazowym odłożeniu dużej kwoty, tylko na regularnym i systematycznym zbieraniu drobniejszym sum.

Pierwszym ważnym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania jest wyznaczenie sobie celu, na który przeznaczymy odłożone pieniądze. Wybranie konkretnego celu (np. wycieczki, samochodu czy smartfonu) ma sens w kwestii horyzontu czasowego, ponieważ łatwiej zmotywować się do oszczędzania. Warto założyć sobie, że co miesiąc wkładamy do skarbonki lub na konto oszczędnościowe określoną kwotę. Dodatkowo dobrze jest oszacować, ile czasu potrzebujemy, żeby zebrać określoną sumę na konkretny cel.

Kolejnym istotnym aspektem jest planowanie budżetu domowego. Warto przeanalizować swoje dochody i wydatki, a potem znaleźć środki w skali miesiąca, które można ograniczyć lub zminimalizować. Dobrze jest planować oraz zapisywać kwoty wydanych pieniędzy, wtedy łatwiej je kontrolować. Można korzystać z aplikacji dedykowanych planowaniu budżetu domowego lub zapisywać dochody i wydatki w notesie albo zeszycie.

1. Oszczędzanie pieniędzy na zakupach

Zakupy są częścią stałych wydatków w każdym budżecie domowym. Systematycznie kupujemy żywność, kosmetyki, środki higieniczne. Rzadziej potrzebujemy ubrań, butów i urządzeń elektronicznych. Okazuje się, że najwięcej wydajemy na produkty spożywcze, dlatego wybierając się na zakupy, warto sporządzać listę. W ten sposób kupimy tylko te produkty, których potrzebujemy i są nam niezbędne do przygotowywania posiłków. Dodatkowo, aby zaoszczędzić na zakupach spożywczych, dobrze jest korzystać z promocji, rabatów i zniżek. Wiele sklepów oferuje zakupy z aplikacją lub kartą, co zapewnia kupującemu dodatkowe bonusy.

Dodatkowych pieniędzy można także poszukać na zakupach online. W dzisiejszych czasach wielu internautów oszczędza poprzez tzw. cashbacki, czyli strony poprzez które kupujemy środki czystości, elektronikę lub inne przedmioty, otrzymując kilkuprocentowy zwrot na konto. Przykładami mogą być:

  1. Letyshops.pl
  2. Refunder.pl
  3. Goodie.pl

Oczywiście oszczędności gospodarstw domowych budowane są dużu trudniej niż się wydaje, ale jest naprawdę dobrym pomysłem zaczęcie od podstaw.

2. Ogranicz przyjemności na mieście

Jeśli zamierzasz odkładać pieniądze, warto prześwietlić swoje wydatki na tzw. przyjemności na mieście, czyli kino, fast foody i jedzenie w restauracjach. Nie trzeba od razu rezygnować ze wszystkiego, ale dobrze jest ograniczyć takie wyjścia, np. tylko do weekendów. W zamian warto przygotowywać posiłki w domu, a zamiast na kawy na wynos, kupionej w barze, zabrać ze sobą kubek termiczny z kawą domową. W skali miesiąca takie ograniczenia przyniosą widoczne oszczędności.

3. Oszczędzanie na transporcie

Planując domowy budżet, warto przeanalizować wydatki związane z transportem, czyli środki wydawane co miesiąc na benzynę, bilety miesięczne itp. Najwięcej na ogół wydajemy na dojazdy do pracy lub szkoły. Jeśli planujesz oszczędzanie pieniędzy, warto ograniczyć jakieś wydatki związane z transportem. Można, zamiast samochodem, do pracy zacząć jeździć komunikacją miejską. Natomiast w cieplejszych miesiącach można wybrać rower lub hulajnogę. Dodatkowo, jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest rozważyć dojazd do pracy jednym autem z kolegami, którzy pracują w pobliżu lub w tym samym zakładzie pracy.

4. Ogranicz korzystanie z kart kredytowych

Karta kredytowa umożliwia kupowanie, nawet gdy nie posiadamy środków na koncie. Taka możliwość daje dużą swobodę podczas robienia zakupów, ponieważ można wydawać pieniądze, których tak naprawdę nie mamy w danej chwili. Jednak warto wiedzieć, że karta kredytowa to pożyczka, którą trzeba zwrócić w terminie, często z odsetkami. Jeśli chcesz zacząć oszczędzać pieniądze, ogranicz ilość kart kredytowych np. tylko do jednej. Dodatkowo korzystaj z niej tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy musisz kupić rzeczy niezbędne.

5. Załóż konto oszczędnościowe

Planując oszczędności gospodarstwa domowego, dobrze jest założyć konto oszczędnościowe. Jest ono bardzo przydatne, gdy zamierzamy systematycznie oszczędzać. Można na nie przelewać zaoszczędzone środki i w ten sposób budować poduszkę finansową. Z odłożonych na koncie pieniędzy można korzystać swobodnie, a dodatkowo oszczędności nie tracą na wartości w związku z inflacją.

6. Zminimalizuj rachunki i opłaty

Jeśli chcemy zapanować nad budżetem domowym, warto zmienić swoje nawyki, zwłaszcza te dotyczące zużycia prądu, wody czy też gazu. Dobrze jest wymienić w mieszkaniu żarówki na energooszczędne, a także wyłączać z gniazdka nieużywane sprzęty elektroniczne, zwłaszcza te wyposażone w tryb czuwania. Zużycie wody można zmniejszyć za pomocą perlatorów, dodatkowo można wymienić uszczelki w kranach i korzystać z prysznica zamiast kąpiel w wannie. Rachunki obniżymy również, zmieniając taryfę w telefonie oraz wyłączając zbędne funkcje w smartfonie.

7. Polisa posagowa jako zabezpieczenie finansowe dziecka

Polisa posagowa to sposób oszczędzania przeznaczony dla rodziców, którzy chcą zadbać o przyszłość swojego dziecka. Umożliwia odkładanie pieniędzy dla niepełnoletniego syna lub córki.

Polisa posagowa spełnia dwie funkcje. Jedną z nich jest wsparcie finansowe w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia losowego jak śmierć rodzica, opiekuna, wypadek samochodowy czy też poważna choroba. Natomiast druga rola ubezpieczenia zakłada gromadzenie środków finansowych na przyszłość dziecka. Rodzic wpłaca składki na konto polisy, z którego syn lub córka będą mogli korzystać, gdy staną się pełnoletni. W takim oszczędzaniu nie musimy lokować środków w funduszach kapitałowych. Porównanie polis posagowych.

8. Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe

W przypadku, gdy chcemy mieć ochronę, a jednocześnie oszczędzać pieniądze, warto skorzystać z ubezpieczenia ochronno-oszczędnościowego. To wyjątkowy rodzaj polisy, która, oprócz finansowego wsparcia dla rodziny w razie naszej śmierci, albo wypłat w przypadku choroby lub wypadku, oferuje także gromadzenie oszczędności. Jak działa ubezpieczenie z Funduszem Kapitałowym?

Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe to zobowiązanie długoterminowe. W tym przypadku umowa jest zawierana na okres od kilku do kilkudziesięciu lat. Z reguły najkrótszy czas obowiązywania takiej polisy wynosi 5 lat. Przed podpisaniem umowy klient decyduje, ile czasu chce oszczędzać, decyzję podejmuje zgodnie ze swoimi potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Ważną częścią umowy ubezpieczeniowej jest program oszczędnościowy, który jest realizowany poprzez zakup jednostek uczestnictwa wybranego funduszu inwestycyjnego. W związku z tym część składki (wysokość ustalona przez ubezpieczonego) jest przekierowywana na projekt związany z oszczędzaniem, a druga część pełni funkcję ochronną.

9. Długoterminowe oszczędzanie – IKE i IKZE

Instrumentami zachęcającymi do oszczędzania w perspektywie długoterminowej są konta emerytalne. Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to rachunki, na których ich właściciel może odkładać środki na przyszłą emeryturę. Konta pozwalają na ulgi podatkowe, a także ułatwiają pomnażani kapitału. Ze zgormadzonych oszczędności właściciel konta IKE lub IKZE może korzystać po ukończeniu 65. roku życia.

IKE i IKZE należą do tzw. trzeciego filara emerytalnego, są uzupełnieniem obowiązkowego systemu ubezpieczeń społecznych.

10. Lokata jako bezpieczna forma oszczędzania

Lokata sprawdzi się w sytuacji, gdy mamy już odłożoną większą kwotę pieniędzy i chcemy ja bezpiecznie zainwestować. Zakładając lokatę na pół roku, rok lub na 2 lata, możemy liczyć na pewny zysk po określonym czasie (jeśli lokata jest wyżej oprocentowana niż wskaźnik inflacji). Jednak warunkiem otrzymania odsetek jest niewypłacanie środków przed końcem umowy. Zerwanie lokaty przed terminem wiąże się z brakiem wypłaty zysków.

Oszczędzanie to proces często długi i mozolny. Jednak odkładanie pieniędzy nie musi być trudne. Ważna jest wytrwałość i systematyczność. Można zacząć oszczędzać od niewielkich sum pieniędzy, które udało nam się zgromadzić podczas cotygodniowych zakupów. Odłożone pieniądze można przeznaczyć na wakacje lub lepszy samochód. Biorąc pod uwagę długoterminowe oszczędzanie, warto skorzystać z polisy posagowej, ubezpieczenia ochronno-inwestycyjnego lub kont emerytalnych IKE albo IKZE.

Źródło:

[1]: https://bank.pl/big-infomonitor-oszczedzanie-priorytetem-polakow-na-2024-rok/

Podsumowanie

Co warto zapamiętać o oszczędzaniu pieniędzy:

  • tu i teraz warto przyjrzeć się swoim preferencjom zakupowym
  • tu i teraz oszczędzanie pieniędzy zaczyna się od decyzji w codziennym życiu
  • oszczędzanie pieniędzy w średnim terminie to podjęcie działań na rzecz oszczędności w zużyciu energii i wody
  • uwolnienie się od kart kredytowych i kredytów zwiększa naszą zdolność oszczędzania
  • produkty, które najlepiej sprawdzają się w oszczędzaniu, to te które wyrabiają nawyki
  • ubezpieczenie posagowe lub ubezpieczenie na życie, to sposoby na oszczędzanie bez podatku w horyzoncie 10-15 lat
  • konto IKE i IKZE to dedykowany sposób na oszczędzanie na emeryturę w horyzoncie od 5 do 45 lat
10 sposobów na oszczędzanie pieniędzy


Autor artykułu

Jestem autorem tekstów popularyzatorskich o ubezpieczeniach na życie. W branży pracuję ponad 10 lat. Kiedyś jako Agent Ubezpieczeniowy, a jeszcze wcześniej jako redaktor finansowy w portalu ekonomicznym. Z wykształcenia i zamiłowania jestem politologiem, bo chyba jak wszyscy Polacy o polityce mógłbym rozmawiać godzinami. Prywatnie mąż, tata dwójki chłopaków, fan gier planszowych.