Poradniki

Ubezpieczenie rodzinne — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kalendarz 29.05.2023 Aktualizacja01.12.2023

Ubezpieczenie rodzinne to absolutne must have, jeśli chodzi o rozsądne, długoterminowe planowanie. Da się dzięki niemu zapewnić wsparcie finansowe dla członków rodziny w postaci wypłaty odszkodowania wynikającego z umowy ubezpieczenia. Jeśli posiadasz polisę rodzinną, możesz liczyć na pomoc w czasie nieprzewidzianych, nierzadko trudnych sytuacji życiowych.

Jaki rodzaj ochrony może dać zakup ubezpieczenia rodzinnego (oczywiście, mówimy tu o przemyślanym wyborze)? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to oraz wiele innych pytań, przeczytaj nasz tekst.

Ubezpieczenie rodzinne – sposób na ochronę przed nieprzewidzianymi wypadkami

Jeśli masz przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego, jak działają produkty ubezpieczeniowe, zapewne dobrze zdajesz sobie sprawę z tego, czym jest ubezpieczenie na życie. Zakres ochrony sprowadza się w takiej sytuacji do wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy osoba ubezpieczona – właściciel polisy (możesz być to np. Ty) – straci życie w następstwie nieszczęśliwego wypadku czy choroby.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie na życie w ramach polisy rodzinnej. Na czym polega ubezpieczenie tego typu? Zakres ochrony jest szerszy, ponieważ w ubezpieczeniu rodzinnym to osoba, która, podpisuje umowę, zyskuje prawo do rekompensaty finansowej w przypadku śmierci najbliższych lub – jeśli zdecydowano się na wybór odpowiedniego ubezpieczenia – poważnego zachorowania członka rodziny.

Warto wiedzieć…
Standardowe ubezpieczenie na życie zakłada, że pozostali członkowie rodziny (wskazani przez osobę podpisującą umowę) otrzymają wypłatę świadczenia na wypadek zgonu ubezpieczonego. W ramach polisy rodzinnej na życie główny ubezpieczony zabezpiecza się na wypadek śmierci swoich rodziców, dziadków, rodzeństwa itp.

Ubezpieczenie na życie członków rodziny – jakie umowy dodatkowe można dobrać?

Jeśli planujesz kupić polisę rodzinną na życie dla rodziny, musisz wiedzieć, że masz możliwość rozszerzenia zakresu ochrony. Zazwyczaj jest to możliwe nie tylko na etapie zakupu polisy, ale także w trakcie trwania umowy.

Jakie dodatkowe możliwości oferują swoim klientom towarzystwa ubezpieczeniowe? Jeśli się nad tym zastanawiasz, to za chwilę rozwiejemy Twoje wątpliwości. Poniżej przedstawiamy Ci niektóre spośród zdarzeń, w ramach których można otrzymać świadczenie:

  • zgon,
  • trwały uszczerbek na zdrowiu poniesiony w następstwie nieszczęśliwego wypadku,
  • osierocenie dziecka przez członka rodziny (np. w efekcie choroby rodzica/opiekuna),
  • poważne zachorowanie na przewlekłą, śmiertelną chorobę (np. nowotwór, udar) – rodzinne ubezpieczenie na życie,
  • pobyt członka rodziny w szpitalu oraz ewentualna operacja medyczna w ramach leczenia szpitalnego,
  • powstanie – w wyniku choroby lub wypadku – niezdolności do pracy.

Jak widzisz, możliwości jest naprawdę wiele, jeśli chodzi o to, co może dać Ci zakup ubezpieczenia rodzinnego na życie. Zakup polisy pozwala poszerzyć ochronę również o ubezpieczenie NNW oraz pakiet medyczny. Jak zatem widzisz, takie rozwiązanie to nie tylko standardowe ubezpieczenie na życie, ale kilka usług w jednym.

Warto wiedzieć…
Podobnie jak w przypadku tradycyjnej umowy ubezpieczeniowej, ubezpieczenie rodzinne na życie również można rozbudować. Rozumie się przez to pakiety dodatkowe zapewniające rekompensatę finansową np. na wypadek, gdy pozostali członkowie rodziny odniosą wskutek wypadku trwały uszczerbek na zdrowiu. To jeszcze nie wszystko, ponieważ dobre ubezpieczenie może zapewniać prawo do świadczeń medycznych.
Towarzystwo
ubezpieczeniowe
Nazwa polisyZakres ochrony – przykładowe
sytuacje, w których przysługuje
wsparcie
UNIQAOchrona z PlusemZachorowanie na przewlekłą
chorobę, zabieg medyczny (badania
ambulatoryjne i zabiegi
chirurgiczne), wizyty i konsultacje
lekarskie, pobyt w szpitalu, śmierć
GeneraliZ Myślą o Życiu PlusZachorowanie na przewlekłą
chorobę, trwały uszczerbek na
zdrowiu, ciąża/urodzenie dziecka,
śmierć
Nationale-NederlandenOchrona JutraŚmierć, choroba dziecka, zdiagnozowanie poważnych chorób
Tabela 1. Ubezpieczenie na życie dla rodziny – przykłady. Źródło: opracowanie własne na podstawie analizy ofert towarzystw ubezpieczeniowych

Suma ubezpieczenia i nie tylko. Od czego zależy to, ile kosztuje ubezpieczenie rodzinne?

Ile kosztuje polisa rodzinna? Jeśli zastanawiasz się nad tym, niestety, ale musimy Cię rozczarować – nie istnieje jedna odpowiedź na to pytanie. Taki stan rzeczy wynika z prostego faktu: dostępne na rynku produkty ubezpieczeniowe w kategorii „rodzinna polisa” oferowane na rynku różnią się między sobą pod wieloma względami… a jednym z nich jest właśnie koszt.

Praktyka pokazuje, że miesięczna składka to koszt, który zaczyna się od ok. 30-50 złotych miesięcznie. Od czego zależy poziom opłat? Oto niektóre spośród czynników, które wpływają na to, ile ostatecznie będzie kosztować rodzinne ubezpieczenie:

Zależność jest bardzo prosta – im wyższa comiesięczna składka, na tym wyższe wsparcie finansowe w ramach wypłaty odszkodowania można liczyć. Suma ubezpieczenia to jeden z tych elementów, który ustala się jeszcze na etapie podpisania umowy przedstawionej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. To właśnie od sumy zależy wysokość comiesięcznej składki.

  • zakres ochrony

Jeśli klient towarzystwa ubezpieczeniowego zdecyduje się na dodatkowe usługi (przykładowe z nich opisaliśmy już w naszym tekście), wiąże się to z dodatkowym kosztem.

  • liczba osób, które chcemy objąć ochroną w ramach polisy

Ubezpieczenie na życie pozwala objąć ochroną nie tylko osoby, z którymi prowadzone jest wspólne gospodarstwo domowe. Można bowiem rozszerzyć ochronę w taki sposób, by rekompensata finansowa przysługiwała także w sytuacji, gdy zachorowali pozostali członkowie rodziny, w tym np. teściowie itp.

Warto wiedzieć…
Wszystko w tej kwestii zależy od oferty, ale generalnie ubezpieczenie rodzinne na życie to rozwiązanie tańsze w porównaniu z zakupem pojedynczych produktów finansowych dla każdego członka rodziny z osobna.

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie na życie dla rodziny?

Nie da się jasno odpowiedzieć, jakie ubezpieczenie na życie dla członków rodziny będzie dobre –wiele w tej kwestii zależy od Twoich potrzeb oraz oczekiwań. Na co warto zwracać uwagę podczas wyboru usług ubezpieczeniowych w tym zakresie? Oto kwestie, które powinno się przeanalizować jeszcze przed podpisaniem umowy:

  • suma ubezpieczenia – wysokość sumy ubezpieczenia może zmieniać się w zależności od np. wieku ubezpieczonego lub poziomu stopnia pokrewieństwa (łatwo możemy się domyślić, że choroby/śmierć teścia czy kuzyna da prawo do niższej rekompensaty finansowej w porównaniu z odejściem rodziców, rodzeństwa itp.). Oprócz tego na wyższe odszkodowanie w przypadku poważnych chorób może liczyć sam ubezpieczający, podczas gdy wartość przysługujących świadczeń będzie niższa w przypadku choroby u członka rodziny;
  • liczba i zakres usług dodatkowych – jeśli chcesz odpowiednio przygotować się na nieprzewidziane, nieszczęśliwe zdarzenia, możesz kupić ubezpieczenie. To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ trzeba sprawdzić, czy i jakie rodzaje chorób oraz uszczerbków na zdrowiu pokrywa dane ubezpieczenie na życie;
  • wyłączenia odpowiedzialności – każda mowa ubezpieczeniowa przewiduje pewne wyjątki, czyli sytuacje, gdy wypłata polisy nie przysługuje; jest tak niezależnie od tego, jaką sumę ubezpieczenia czy wysokość składki wybrano itp. Nie martw się: w dalszej części tekstu bardziej naświetlimy Ci tę kwestię;
  • wiek ubezpieczonego – w przypadku dzieci czy innych młodszych członków rodziny problem ten nie istnieje. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o teściów, rodziców czy dziadków – trzeba wówczas liczyć się z górnym limitem wieku. Zazwyczaj ubezpieczenie na życie nie może objąć osób, które osiągnęły już wiek emerytalny czy np. 70 rok życia.

Dobra polisa rodzinna — sposoby na jej znalezienie

Zanim jeszcze przystąpisz do ubezpieczenia, koniecznie sprawdź powyższe kwestie. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich – aczkolwiek należy to potraktować raczej jako wstępny research – jest strona internetowa towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj na witrynie tej znajduje się sekcja typu „najczęściej zadawane pytania”. W niej można znaleźć podstawowe informacje na ten temat.

Trzeba jednak pamiętać, że dane zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią oferty handlowej. Traktuj je zatem raczej jako początkowy etap porównywania. Znacznie ważniejsze są:

  • OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
  • umowa polisy rodzinnej.

To, że otrzymasz wstępną wersję umowy (wersję cyfrową lub papierową), nie oznacza jeszcze, że musisz ją podpisać. Zanim to zrobisz, zapoznaj się z jej zapisami, w szczególności w części dotyczącej wysokości miesięcznych składek, okresu wypowiedzenia, karencji czy sytuacji, w których wypłata nie przysługuje.

Oczywiście, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skonsultować się z agentem ubezpieczeniowym. W 2023 roku można to zrobić w ramach osobistej wizyty w placówce ubezpieczyciela lub telefonicznie, ale z pewnością wielu z nas skusi się na rozwiązanie, jakim jest pomoc online. Obecnie, w dobie dobrze rozwiniętych technologii cyfrowych, nie stanowi to większego problemu.

Sprawdź, jak kupić ubezpieczenie na życie przez Internet.

Z kolei jeśli chodzi o to, ile kosztuje rodzinna polisa, można w tym celu skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Dzięki temu w jednym miejscu zbierzesz informacje na temat tego, ile kosztuje polisa u różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Warto wiedzieć…
Karencja to nieodłączny element umowy ubezpieczeniowej – podobnie jest w przypadku polisy rodzinnej itp. Przez okres karencji rozumie się czas przypadający bezpośrednio po zawarciu umowy, kiedy to ubezpieczyciel nie musi wypłacić środków w ramach rekompensaty finansowej – nawet pomimo zaistnienia choroby, zgonu czy wypadku. Dzięki temu eliminuje się sytuacje, w których klient towarzystwa podpisuje umowę na życie/zdrowie i już kilka dni później zgłasza przewlekłą chorobę członka rodziny.

Ubezpieczenie na życie dla rodziny a wyłączenia odpowiedzialności

Wracamy teraz do kwestii, o której już Ci wspomnieliśmy, a mianowicie – do wyłączeń odpowiedzialności. Niestety, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze zgon, poważna choroba lub uszczerbek na zdrowiu daje prawo do otrzymania odszkodowania. Nie będziemy tu analizować pojedynczych umów. Musisz jednak wiedzieć, że rekompensata finansowa nie będzie przysługiwać w sytuacji, gdy do zgonu lub uszczerbku na zdrowiu doszło np. wskutek:

  • winy ubezpieczonego/członka rodziny (np. wskutek wypadku, gdy członek rodziny prowadził samochód pod wpływem alkoholu),
  • samobójstwa,
  • zdarzeń, których nie da się przewidzieć – rozumie się przez to np. zgon wskutek działań wojennych czy zamieszek.

Podsumowanie

    • Ubezpieczenie na życie wypłacane przez towarzystwa ubezpieczeniowe może okazać się przydatne na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń, które finalnie doprowadziły do śmierci ubezpieczonego.

    • Ubezpieczenie rodzinne to jedna zbiorcza polisa – rekompensata finansowa przysługuje w przypadku Twojej śmierci, ale także na wypadek choroby braci, małżonka czy rodziców.

    • Osoba posiadająca rodzinne ubezpieczenie na życie może dobierać dodatkowe zakresy ochrony przed podpisaniem umowy lub już w trakcie jej trwania. Właściwie, taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić, ponieważ cross-selling, czyli sprzedaż krzyżowa, jest rozwiązaniem chętnie stosowanym w branży ubezpieczeniowej – z całą pewnością można stwierdzić, że stosuje je większość towarzystw ubezpieczeniowych.

    • Zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia, zapoznaj się z zapisami umownymi oraz Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Jeśli odpowiednio ustalisz zakres ochrony, będziesz w stanie uniknąć przepłacania za usługi ubezpieczeniowe.

    • Podczas podpisywania umowy ubezpieczenia rodzinnego trzeba mieć na uwadze wyłączenia odpowiedzialności, tzn. zdarzenia, których wystąpienie nie daje prawa do rekompensaty finansowej. Nawet jeśli doszło do śmierci czy choroby, odszkodowanie nie zawsze będzie przysługiwać. Może stać się tak np. w sytuacji, powodem śmierci są działania wojenne lub spowodowanie wypadku przez poszkodowanego.

Ubezpieczenie rodzinne — na co zwrócić uwagę przy wyborze?


Autor artykułu

Ekonomista, autor artykułów na portalu DobraPolisaNaŻycie.pl