Poradniki

Odszkodowanie za nowotwór złośliwy — co warto wiedzieć?

Kalendarz 28.11.2022 Aktualizacja13.12.2023

Odszkodowanie z polisy onkologicznej to realna pomoc w uzyskaniu dobrej opieki medycznej w czasie choroby.

Odszkodowanie za nowotwór złośliwy z ubezpieczenia na życie pomogło już wielu osobom w szybkim uzyskaniu właściwego leczeniu. Polisa daje ochronę finansową w jednym z najtrudniejszych momentów w życiu. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu onkologicznym? Ile pieniędzy można otrzymać? Jaka polisę wybrać? Podpowiadamy! 

Czym jest ubezpieczenie na wypadek nowotworu?

Ubezpieczenie onkologiczne to rodzaj ochrony oferowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe na wypadek zdiagnozowania nowotworu u ubezpieczonego. Polisę możemy kupić jako dodatek do ubezpieczenia na życie w dwóch wariantach. W ramach osobnej umowy wyłącznie na wypadek chorób nowotworowych lub jako część ochrony udzielanej w związku z zawarciem umowy na wypadek poważnego zachorowania.

Ryzyka zachorowania na raka nie warto lekceważyć. Jak wskazano w raporcie Krajowego Rejestru Nowotworów – co roku na choroby nowotworowe zapada ponad 170 tys. Polaków. Niestety, mimo postępu medycyny śmiertelność wciąż jest wysoka. Decyzja o zakupie polisy onkologicznej może przyspieszyć i podnieść jakość leczenia, a nawet uratować życie.

Jaką pomoc można uzyskać od ubezpieczyciela w przypadku zachorowania na raka?

Jeśli chodzi o choroby nowotworowe ubezpieczyciele oferują bardzo kompleksową ochronę. W ramach ubezpieczenia możemy:

 • otrzymać wsparcie finansowe na leczenie, wykupienie lekarstw, prywatną opiekę medyczną, czy po prostu na opłacenie rachunków w trakcie dłuższej przerwy w pracy;
 • skorzystać z usług assistance, tj., transport medyczny, organizacja sprzętu medycznego, dowóz leków;
 • zapewnić sobie wizytę domową lekarza, pielęgniarki;
 • skorzystać z drugiej opinii medycznej lub leczenia za granicą;
 • zapewnić sobie szybką ścieżkę diagnostyczną.
Warto wiedzieć…
Kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość polisy onkologicznej jest wystarczająco wysoka suma ubezpieczenia.

 W sytuacjach zagrożenia życia jest to nieoceniona pomoc, która poprawia jakość leczenia i codziennego funkcjonowania. 

Przegląd ofert polis onkologicznych – porównanie
Polisa na wypadek nowotworuWiek wstępu Czas trwania umowyWażne informacje o produkcie
Nationale Nederlanden – Umowa dodatkowa na wypadek nowotworu ONA lub ON16–66 lat5 latDwa warianty ochrony. 
PZU Na wypadek nowotworu do 65 roku życiab/d3 warianty ochrony.
Odszkodowanie od 6 250 do 100 000 zł.
Generali Z Myślą o Całym Twoim Życiu15–71 lat5 latOchrona osoby dorosłej i dziecka.
Assistance nowotworowy.
Warta Sposób na Raka18–60 lat5 lat2 warianty ubezpieczenia.
Ochrona uwzględnia m.in. niezłośliwy guz mózgu, nowotwór złośliwy w stadium przedinwazyjnym, a także nowotwór złośliwy w stadium inwazyjnym.
Ochroną ubezpieczeniową można objąć dziecko.
Allianz Twoje Życie Umowa Dodatkowa – Poważne ZachorowanieDo 55 roku życiab/dOchrona dzieci i dorosłych na wypadek poważnym chorób, w tym nowotworów, zawału serca i udaru mózgu.
Tabela 1. Przegląd ofert ubezpieczeń z odszkodowaniem na wypadek zdiagnozowania nowotworu. Opracowanie własne na podstawie ofert ubezpieczycieli, 22.11.2022 r.

Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

Jeśli jesteśmy objęci ochroną ubezpieczeniową na wypadek zdiagnozowanej u nas choroby, to ubezpieczyciel wypłaci nam określoną w umowie kwotę pieniędzy. Procedura zgłoszenia szkody może się różnić w zależności od towarzystwa. Dlatego warto szukać informacji na ten temat w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wybranej polisy.

Zazwyczaj ubezpieczyciele wymagają od klienta przekazania wypełnionego formularza (dostępnego na stronie internetowej TU), diagnozy oraz kompletu dokumentacji medycznej, w tym m.in. wyników wykonanych badań.  

Polisa onkologicznaWysokość odszkodowania na leczenie choroby nowotworowej
Nationale Nederlanden – Umowa dodatkowa na wypadek nowotworu ONA lub ONOd 40 tys. złotych do miliona.
Allianz Twoje ŻycieDo 800 000 zł
PZU Na Wypadek NowotworuDo 100 000 zł
PZU Dodatkowe ubezpieczenie na wypadek nowotworu złośliwegoOd 2000 zł do 20 000 zł
Warta Do 600 000 zł
Tabela 2. Wysokość świadczenia za nowotwór – przegląd ofert. Opracowane na podstawie dokumentu OWU wybranych towarzystw ubezpieczeniowych w dniu 22.11.2022 r. 

PZU odszkodowanie za nowotwór złośliwy

PZU Życie oferuje klientom dwa rodzaje ubezpieczeń od nowotworów skierowane do różnych grup odbiorców. Polisa PZU Na Wypadek Nowotworu dostępna jest w trzech wariantach z najwyższą sumą ubezpieczenia 100 000 zł za zdiagnozowanie nowotworu złośliwego. Co ważne, ta polisa gwarantuje również wypłatę świadczenia za niezłośliwy guz mózgu. Z kolei druga oferta to propozycja dla osób chcących zabezpieczyć się wyłącznie na wypadek złośliwych zmian nowotworowych.

Polisa na wypadek choroby nowotworowejPZU Na wypadek nowotworu PZU Wsparcie w razie zachorowania na nowotwór złośliwy
Suma ubezpieczeniaOd 6500 zł do 100 000 złOd 2000 zł do 5000 zł* Maksymalna wysokość odszkodowania to 20 000 zł
Wiek wstępuDo 65 roku życiaDo 70 roku życia
Dodatkowe informacjeMożliwość zakupu polisy onkologicznej onlineOferta dla osób, które mają już ubezpieczenie w PZU
Zakres ochrony ubezpieczeniowejNowotwór złośliwy, niezłośliwy guz mózgu, rak w stadium przedinwazyjnym, druga opinia medycznaNowotwór złośliwy
Tabela 2. Ubezpieczenie onkologiczne PZU – najważniejsze informacje. Opracowane na podstawie oferty ubezpieczyciela w dniu 22.11.2022 r. 

Nationale Nederlanden ubezpieczenie na wypadek nowotworu

Decydując się na polisę onkologiczną do ubezpieczenia na życie w Nationale Nederlanden, możemy wybrać wysokość świadczenia, jaką chcielibyśmy otrzymać w związku ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Minimalna wysokość SU to 40 tys. złotych, a najwyższa to aż milion złotych. Zgłoszenie szkody przebiega w bardzo podobny sposób do tego już wspomnianego. Wypłata świadczenia pieniężnego jest realizowana w ciągu 30 dni od momentu dostarczenia kompletu dokumentów.  

Towarzystwo ubezpieczeń Nationale Nederlanden oferuje polisę onkologiczną w dwóch wariantach:

 • Podstawowym – 90 rodzajów nowotworów łagodnych i złośliwych.
 • Rozszerzonym – 150 rodzajów nowotworów złośliwych i łagodnych.

Ubezpieczyciel przygotował osobną ofertę dla kobiet i dla mężczyzn uwzględniając ryzyko zachorowania na raka ze wględu na płeć.

Najważniejsze informacje o dodatkowym ubezpieczeniu w związku z zachorowaniem na chorobę nowotworową od Nationale Nederlanden
Suma ubezpieczeniaod 40 000 zł do 1 000 000 zł
Wiek wstępu16–66 lat
Czy konieczne jest wypełnienie ankiety medycznej?Tak
Zakres ochrony ubezpieczeniowej90 lub 150 typów nowotworów złośliwych i łagodnych.Dodatkowe assistance medyczne.Dodatkowy Pakiet Onkolog.Dodatkowy Pakiet Pre-diagnoza.
Tabela 3. Kluczowe informacje o ubezpieczeniu na wypadek nowotworu od Nationale Nederlanden. Opracowane na podstawie oferty towarzystwa ubezpieczeń w dniu 22.11.2022 r. 

Jaka wysokość sumy ubezpieczenia zapewni wystarczającą ilość pieniędzy na leczenie? 

To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, które chcą zabezpieczyć się przed skutkami zachorowań na nowotwory złośliwe. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na nie – potrzeby w kryzysowych sytuacjach mogą się różnić w zależności od naszej indywidualnej sytuacji. Dla jednych świadczenie w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych będzie wystarczające, innym może pomóc wsparcie w wysokości kilkuset tysięcy złotych. 

W przypadku ubezpieczeń onkologicznych duże znaczenie ma rodzaj zmian nowotworowych. Różne rodzaje nowotworów wymagają innego podejścia do leczenia, a co za tym idzie koszty mogą się zmieniać.   

Kupując polisę warto wziąć pod uwagę:

 • własną sytuację finansową, kwotę zgromadzonych oszczędności,
 • szacowane koszty prywatnej opieki medycznej,
 • miesięczne koszty życia,
 • statystyki dotyczące kosztów leczenia najczęściej występujących nowotworów. 

Wysokość sumy ubezpieczenia powinna być na tyle wysoka, aby zapewnić choremu realną pomoc w tym trudnym czasie.   

Komu przyda się ochrona na wypadek zachorowania na raka?

O ubezpieczeniu na wypadek raka warto pomyśleć szczególnie wtedy, gdy w rodzinie występowały już zachorowania na nowotwór. Niestety ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe o łagodnym, ale i ciężkim przebiegu rośnie z wiekiem i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w przyszłości na pewno nie zachorujemy. 

Warto rozważyć zakup polisy onkologicznej zawsze wtedy, gdy nie mamy oszczędności na ewentualne leczenie, lekarstwa, czy zapewnienie sobie odpowiedniej opieki medycznej oraz komfortu w trudnej sytuacji. Mając świadomość jak niewydolna jest w obecnych czasach publiczna opieka zdrowotna, warto zadbać o dodatkowe wsparcie finansowe na wypadek zagrożeń. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na raka?

Polisa onkologiczna nie jest szczególnie drogim dodatkiem do umowy podstawowej ubezpieczenia na życie. Cena polisy będzie zależeć od szeregu czynników, tj:

 • wiek ubezpieczonego i jego stan zdrowia,
 • wybrany wariant ochrony ubezpieczeniowej,
 • liczba umów dodatkowych,
 • wysokość sumy ubezpieczenia,
 • metoda i częstotliwość opłacania składek,
 • zakup ubezpieczenia w pakiecie z innymi umowami dodatkowymi,
 • rabaty dostępne u towarzystwa ubezpieczeniowego.
Warto wiedzieć…
Osoby młodsze, zdrowe, niepalące wyrobów tytoniowych mogą oczekiwać niższych składek, niż osoby obciążone chorobami, czy deklarujące palenie tytoniu.

Osoba, która już wcześniej chorowała na nowotwór musi się liczyć z większymi kosztami zakupu polisy, a nawet z tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi jej udzielenia ochrony.  Nie jest to jednak regułą, więc warto sprawdzać i porównywać swoje możliwości u różnych ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie na wypadek zdiagnozowania rakaCena polisy / minimalna wysokość składki ubezpieczeniowej
Nationale NederlandenIndywidualna – zależy od wieku ubezpieczonego, wybranego wariantu ochrony, sumy ubezpieczenia, informacji zawartych w ankiecie medycznej. 
PZU Na wypadek nowotworuOd 30 zł
PZU Wsparcie w razie zachorowania na nowotwór złośliwyOd 9 zł / miesięcznie
Generali Z Myślą o Całym Twoim ŻyciuIndywidualna
Allianz Twoje Życie z umową dodatkową – poważne zachorowanieOd 50 zł
Warta Sposób na RakaIndywidualna
Tabela 4. Ile kosztuje polisa na wypadek zachorowania na nowotwór? Przegląd ubezpieczeń. Opracowanie własne. Opracowane na podstawie oferty ubezpieczycieli w dniu 22.11.2022 r.

Chociaż od tego, jak wysoką sumę ubezpieczenia wybierzemy, zależy w dużej mierze koszt polisy, nie warto decydować się na niską SU. Niska suma ubezpieczenia to niskie odszkodowanie, które nie zapewni odpowiednich środków na leczenie. 

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania?

Każde ubezpieczenie, również polisa na wypadek nowotworu, ma pewne ograniczenia – wyłączenia odpowiedzialności. Do najczęstszych sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić odszkodowania zaliczamy:

 • zachorowania na nowotwory, które są wynikiem zakażenia wirusem HIV lub rozwinięciem się choroby AIDS;
 • dysplazje oraz zmiany przedrakowe;
 • zdiagnozowanie choroby nowotworowej w czasie trwania karencji;
 • nieopłacanie składek ubezpieczeniowych lub brak terminowości w ich opłacaniu;
 • zatajenie informacji o stanie zdrowia przed ubezpieczycielem; 
 • zdiagnozowanie choroby nowotworowej przed zawarciem umowy ubezpieczenia.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłaty pieniędzy również wtedy, gdy ubezpieczony zachoruje na chorobę nowotworową o łagodnej postaci lub gdy zachorowanie będzie skutkiem promieniowania jonizującego, czy radioaktywnego. Szczegółowe informacje dotyczące wyłączeń odpowiedzialności znajdziesz w dokumencie OWU – warto do niego zaglądać!

Na jakie zapisy zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zwrócić uwagę?

Jak w przypadku każdego produktu ubezpieczeniowego, do zakupu polisy onkologicznej warto podejść z należytą uwagą. Nie czytając dokładnie ogólnych warunków ubezpieczenia narażamy się na niedopasowanie polisy do własnych potrzeb, a w najgorszym wypadku nawet do braku wypłaty świadczenia. 

Aby tego uniknąć, warto sprawdzić:

 • W przypadku zachorowania, na jakie nowotwory można otrzymać świadczenie z ubezpieczenia?
 • Czy ubezpieczyciel stosuje karencję?
 • Jakie są limity wypłaty świadczeń?
 • W jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w przypadku zachorowania na choroby nowotworowe?
 • Jaka jest maksymalna suma ubezpieczenia, czyli najwyższe świadczenie z polisy?
 • Czy jeśli chorowałem/łam już kiedyś na nowotwór kupując polisę nadal ubezpieczyciel zapewni mi właściwą ochronę?

Odszkodowanie za nowotwór złośliwy – najczęściej zadawane pytania

Czym jest polisa onkologiczna?

Ubezpieczenie onkologiczne to ochrona dostępna w ramach umów dodatkowych do ubezpieczenia na życie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeń oferują ubezpieczenie onkologiczne w ramach polisy na wypadek poważnego zachorowania, inne jako osobne rozwiązanie na wypadek nowotworu.

Czy można uzyskać odszkodowanie za nowotwór z kilku polis?

Ubezpieczenia onkologiczne, podobnie jak inne dobrowolne ubezpieczenia osobowe, umożliwiają nam swobodny wybór produktów. Możemy w dowolny sposób komponować ochronę, dobierając polisy o tej samej lub uzupełniającej się ochronie. Dzięki temu możemy otrzymać odszkodowanie z dwóch lub kilku polis na wypadek nowotworu, jeśli dojdzie do zdarzenia objętego ochroną w ramach kilku produktów. Wszystko zależy przede wszystkim od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. 

W jakim wieku można ubezpieczyć się na wypadek nowotworu?

To, w jakim wieku można przystąpić do ubezpieczenia onkologicznego, zależy głównie od warunków danej polisy. Najczęściej ubezpieczyciele oferują tego typu ochronę osobom pełnoletnim, które nie osiągnęły wieku emerytalnego. Na przykład w Nationale Nederlanden do ubezpieczenia na wypadek nowotworu przystąpić mogą osoby, które ukończyły 16 lat i nie ukończyły 65 roku życia. 

Kiedy i gdzie działa ochrona na wypadek zachorowania na nowotwór?

Ochrona ubezpieczeniowa w wariancie onkologicznym może działać na terenie Polski, Unii Europejskiej lub na całym świecie. To zależy od warunków umowy. Na przykład w Nationale Nederlanden ochrona ubezpieczeniowa działa na całym świecie 24/d. W PZU z kolei, choć ochrona działa na całym świecie, to w przypadku zdiagnozowania raka, wypłata świadczenia zostanie zrealizowana w Polsce.

Gdzie kupić ubezpieczenie na wypadek raka?

Ubezpieczenie na wypadek nowotworu można zakupić w największych towarzystwach ubezpieczeniowych w Polsce, tj. PZU, Nationale Nederlanden, Pru (dawniej Prudential), Allianz, czy Warta, a także za pośrednictwem banku, np. ING Bank Śląski, mBank.

Czy można kupić ubezpieczenie od nowotworu bez karencji?

O karencji w ubezpieczeniu onkologicznym dowiemy się więcej czytając dokument OWU wybranego przez siebie produktu. Wielu ubezpieczycieli stosuje krótki okres karencji, np. 30 dni. Tak jest w przypadku polisy PZU.

Czy można kupić wyłącznie polisę na wypadek nowotworu?

Niestety, ochrona onkologiczna jest dostępna wyłącznie w ramach umowy dodatkowej do ubezpieczenia na życie lub pakietu zdrowotnego, NNW. Towarzystwa ubezpieczeń raczej nie oferują tego rodzaju polis jako oddzielnych produktów. 

Jak długo trwa ochrona na wypadek zachorowania na nowotwór złośliwy?

Dodatkowe ubezpieczenia do polisy na życie mają zazwyczaj charakter krótkoterminowy – tak jest również w przypadku ubezpieczeń na wypadek nowotworów. Najczęściej umowa podpisywana jest na rok lub 5 lat z możliwością jej przedłużenia. Czas trwania ochrony zależy od indywidualnych warunków każdego ubezpieczenia. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć w dokumencie OWU wybranej polisy onkologicznej. 

Jak uzyskać świadczenie w przypadku zachorowania na raka?

Zasady wypłaty odszkodowania z tytułu zdiagnozowania raka towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają indywidualnie. Zazwyczaj, aby otrzymać pieniądze z polisy, należy przedłożyć kopię dokumentu tożsamości oraz kopię potwierdzenia przebiegu leczenia, rozpoznania choroby oraz wyników badań. W razie wątpliwości ubezpieczyciele mogą poprosić o dodatkowe dokumenty lub informacje.

Na co można przeznaczyć pieniądze z polisy na wypadek nowotworu?

Pieniądze z polisy można przeznaczyć m.in. na leczenie, zakup leków, prywatną opiekę medyczną, codzienne wydatki w czasie przerwy od pracy, sprzęt medyczny, a także na rehabilitację. Warto pamiętać, że ubezpieczenie na wypadek zdiagnozowania nowotworu to nie tylko świadczenie pieniężne, ale również dodatkowa pomoc assistance, czy pomoc w organizacji leczenia za granicą.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie onkologiczne?

Aby ochrona spełniła swoje zadanie przy wyborze polisy warto zwrócić uwagę na listę nowotworów, objętych polisą; maksymalne sumy ubezpieczenia; wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia, a także limity świadczeń oraz karencję.

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie onkologiczne to wsparcie finansowe na wypadek zachorowania na raka lub, rzadziej, na nowotwór niezłośliwy.
 • Wypłata świadczenia pieniężnego następuje w ciągi ok. 30 dni od zgłoszenia szkody i może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych, które pomogą uzyskać właściwe leczenie i szybki dostęp do opieki medycznej.
 • Jednym z częściej występujących ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela jest zachorowanie na raka wskutek zakażenia wirusem HIV lub choroby AIDS.
 • Polisa onkologiczna to koszt kilkunastu złotych miesięcznie.
Odszkodowanie za nowotwór złośliwy — co warto wiedzieć?


Autor artykułu