Poradniki

Dlaczego warto się ubezpieczyć? Poznaj nieoczywiste powody!

Kalendarz 05.12.2022 Aktualizacja12.12.2023

Nie każdy ma możliwość gromadzenia środków finansowych na tzw. czarną godzinę. Nie każdy ma świadomość, że taka godzina może kiedyś nadejść. Jak ubezpieczenie na życie pozwala przygotować się na niespodziewane? Dlaczego warto się ubezpieczyć? Przeczytaj artykuł i sprawdź, co zrobić by ubezpieczenie na życie przynosiło Ci jak najwięcej korzyści!

Sprawdź dlaczego warto się ubezpieczyć. W tym artykule wyjaśniamy, kto może potrzebować ubezpieczenia na życie, komu może być potrzebna polisa zdrowotna, a kto najwięcej zyska kupując ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć, ale na większość zdarzeń możesz się przygotować

Zawał serca, wypadek w pracy, rak, a nawet śmierć – to nie są zdarzenia, o których chcemy myśleć na co dzień, a jednak codziennie zmieniają życie wielu ludzi. Któregoś dnia mogą zmienić i Twoje lub moje. Czy jesteś na to przygotowany? 

Wbrew pozorom na niespodziewane wydarzenia, które zagrażają bezpieczeństwu finansowemu można – i warto – się przygotować. Odpowiedzią na te potrzeby są produkty ubezpieczeniowe. A tych na rynku mamy wiele! Ubezpieczenia dzielimy ze względu na rodzaj ochrony, jego zakres, a także czas trwania umowy. Elastyczność ofert sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie, a jednak nie każdy się na to decyduje. Sprawdź, dlaczego warto się ubezpieczyć.  

Rodzaj polisy Cecha ubezpieczeniaŚwiadczenie
Ubezpieczenie na życieW zależności od tego, czy wybieramy grupowe ubezpieczenie, czy indywidualne inny mamy zakres oraz inną pomoc finansową. Ochrona długoterminowa, krótkoterminowa lub bezterminowa.100% sumy ubezpieczenia.
Ubezpieczenie na życie i dożyciePolisa polega na ochronie życia oraz wypłacie świadczenia w sytuacji dożycia do końca umowy. W przypadku zgonu ubezpieczonego otrzyma je uposażony. W przypadku dożycia do końca umowy – ubezpieczony. 
Ubezpieczenie zdrowotneOchrona może obejmować zarówno leczenie szpitalne, jak i ciężkie zachorowania.  W zależności od zakresu ochrony zdrowia może stanowić określony procent SU lub zestaw usług, np. organizację sprzętu medycznego.
Ubezpieczenie skutków nieszczęśliwego wypadkuOchrona krótkoterminowa na wypadek śmierci w wypadku komunikacyjnym, uszczerbku na zdrowiu, inwalidztwa.Działa na zasadzie jak w przypadku polisy zdrowotnej.
Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościoweMożliwość oszczędzania pieniędzy na przyszłość, emeryturę lub dobry start w życie dziecka, a przy tym ochrona życia i zdrowia. Pieniądze są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych.Równowartość kwoty ustalonej w polisie, a także ewentualny zysk z rachunku UFK.  
Tabela 1. Jakie odszkodowanie / świadczenie mogę otrzymać, jeśli zdecyduję się na dodatkową ochronę? Jakie świadczenie przysługuje w ubezpieczeniach osobowych? Opracowanie własne. 

Czy stać Cię na zachowanie obecnego standardu życia, jeśli spotka Cię nieszczęśliwy wypadek?

Opinie o ubezpieczeniach i ubezpieczycielach bywają różne. Rynek ubezpieczeniowy ma swoich przeciwników i zwolenników. Nierzadko opinie te nie są poparte osobistymi doświadczeniami, a jedynie wyobrażeniami o tym, jak ochrona powinna działać. Faktem jest, że polisy osobowe mogą nie przynosić oczekiwanych korzyści… jeśli są źle dobrane! Często zapominamy, że zakup ubezpieczeń to nie wizyta w sklepie spożywczym – choć polisy są produktami łatwo dostępnymi, to nie warto kupować ich w biegu.  

Polisa ma być gwarancją spokoju. I często tak właśnie jest, o ile na zakup produktu, który ma nam służyć przez lata, nie decydujemy się pod wpływem chwili i emocji. Dając sobie czas na rozpoznanie własnych potrzeb, analizy ofert dostępnych na rynku oraz konsultację z licencjonowanym doradcą ubezpieczeniowym możemy realnie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed skutkami dramatycznych zdarzeń. Zdecydowanie warto to zrobić. No, chyba że stać Cię na to, by w chorobie zapewnić sobie właściwe leczenie i utrzymanie podczas dłuższej przerwy od pracy?

Polisa na życie, ubezpieczenie zdrowotne… Po co są ubezpieczenia?

Polisa, niezależnie od tego, o jakim rodzaju ochrony mówimy, to gwarancja, że w trudnej sytuacji ubezpieczony otrzyma pomoc, na jaką umówił się z ubezpieczonym.

Przede wszystkim jest więc to produkt, który daje poczucie bezpieczeństwa i umożliwia ochronę siebie, ale również bliskich przed skutkami (głównie finansowymi) zdarzeń, które trudno przewidzieć. Dzięki temu za niewielkie pieniądze możemy uzyskać finansowy spokój tak potrzebny w dzisiejszych czasach.

Warto wiedzieć…
Ubezpieczyć można zarówno siebie, jak i żonę, męża, dziecko, rodziców, teściów, nieruchomości, a nawet zwierzęta domowe.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na życie?

  • Odszkodowanie pomoże Ci spłacić raty kredytu, długi i inne zobowiązania finansowe.
  • Możesz odkładać pieniądze na przyszłość i zaoszczędzić jeszcze więcej dzięki zwolnieniu z podatku od zysków kapitałowych. (To aż 19% dodatkowych środków w kieszeni).
  • Jeśli złamiesz kość, ulegniesz wypadkowi, np. w pracy, otrzymasz pieniądze na leczenie, pomoc w organizacji potrzebnych sprzętów medycznych, a nawet organizację opieki dla dziecka na czas Twojej hospitalizacji.
  • Płacąc regularnie niewielkie kwoty zapewniasz sobie ochronę w wysokości kilkuset tysięcy, a nawet miliona złotych w najtrudniejszych momentach życia.
  • Kupując polisę bezterminową, ponosisz koszty wyłącznie przez określony czas, a korzyści z ochrony ubezpieczeniowej czerpiesz do końca życia.
  • Zapewniasz sobie spokojne, komfortowe życie niezależnie od sytuacji.
  • Chronisz siebie i rodzinę przed skutkami ekonomicznymi niepełnosprawności spowodowanej wypadkiem; utraty pracy. 

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na wypadek śmierci? Wprawdzie pieniądze nie zwrócą nam życia, ale zapewnią bezpieczeństwo naszej rodzinie, pozwolą dzieciom ukończyć szkołę, zapewnią środki na rozwój zainteresowań, lekarstwa, wycieczki. 

Jakie są najbardziej popularne ubezpieczenia?

Rynek ubezpieczeniowy oferuje nam naprawdę ogromne możliwości zapewniania sobie i bliskim dobrej ochrony. Towarzystwa ubezpieczeń, starając się odpowiedzieć na wszelkie potrzeby różnych grup klientów, oferują różne produkty z zakresu ochrony osobowej oraz nieruchomości i majątku. Dużą popularnością cieszą się polisy zdrowotne, na życie, a także ubezpieczenie mieszkania, czy ubezpieczenie AC.  

Warto wiedzieć…
Choć ubezpieczamy się przed skutkami konkretnych zdarzeń to otrzymane odszkodowanie można przeznaczyć na dowolne potrzeby i cele.

Co obejmuje polisa na życie i zdrowie?

Ubezpieczenie życia i zdrowia jest bardzo szerokim pojęciem i daje ogromne możliwości ochrony, które ogranicza w zasadzie nasza wyobraźnia. W ramach polis indywidualnych lub grupowych towarzystwa ubezpieczeń oferują ochronę m.in. na wypadek następujących zdarzeń:

  • śmierć głównego żywiciela rodziny z przyczyn naturalnych, spowodowana chorobą lub wypadkiem,
  • uszczerbek na zdrowiu wskutek wypadku,
  • poważne zachorowanie, np. udar mózgu, zawał serca, sepsa, cukrzyca itd.,
  • zachorowanie na nowotwór złośliwy,
  • niezdolność do pracy spowodowana chorobą lub wypadkiem,
  • choroba lub śmierć członków rodziny,
  • brak możliwości spłaty kredytu hipotecznego spowodowana zwolnieniem z pracy,
  • narodziny dziecka,
  • pobyt w szpitalu, operacja chirurgiczna.

Co więcej, kupując indywidualne ubezpieczenie na życie ochronę życia i zdrowia można połączyć z oszczędzaniem pieniędzy na przyszłość swoją, partnera/ki lub dziecka. 

Kto potrzebuje ubezpieczenia na życie?

Niestety wciąż wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że potrzebuje ubezpieczeń zbyt późno. Życiówki to tego rodzaju polisy, które w ogromnej większości przypadków mają chronić życie ubezpieczonego w perspektywie długoterminowej. W związku z tym taniej i łatwiej jest je kupić w wieku 30 lat, aniżeli po 60. roku życia. To nie znaczy, że zakup ubezpieczenia dla seniora nie jest możliwy, ale nie będzie równie opłacalny, jak w przypadku osób młodszych i zdrowych.

W jakich sytuacjach powinniśmy więc pomyśleć o ubezpieczeniu na życie?

  • Jeśli mamy rodzinę i nie dysponujemy dużymi oszczędnościami to o zakupie ubezpieczenia na życie powinniśmy pomyśleć już, natychmiast. W takim przypadku to najbardziej efektywny sposób na zabezpieczenie bliskich, który generuje stosunkowo nieduży koszt.
  • O odpowiedniej ochronie powinny również pomyśleć osoby, które marzenia o własnej nieruchomości spełniają, biorąc kredyt hipoteczny. Tego rodzaju długoterminowe zobowiązania finansowe zawsze obarczone są ryzykiem. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy za dwanaście lat nie zachorujemy na nowotwór, nie stracimy pracy, czy nie doznamy uszkodzeń ciała w nieszczęśliwym wypadku. Możemy jednak przewidzieć, że gdy to się stanie, bez dodatkowego wsparcia finansowego nie uda nam się spłacić kredytu. 
  • Ubezpieczenie na wypadek zgonu i wypadków powinno nas zainteresować również wtedy, gdy nie mamy odłożonych pieniędzy w kwocie, która pozwala na pokrycie kosztów życia przynajmniej przez pół roku.  

Kto potrzebuje ubezpieczenia zdrowotnego?

Ubezpieczenie zdrowotne może przybrać różne formy. W przypadku polis na życie możemy dodatkowo zabezpieczyć również zdrowie swoje, partnera/ki oraz dziecka. 

Kiedy warto kupić ubezpieczenie zdrowotne?

  • Gdy nie stać Cię na długoterminowe pokrywanie kosztów leczenia, rehabilitacji.
  • Jeśli jesteś jedynym żywicielem rodziny i Twoja choroba może spowodować pogorszenie waszej sytuacji finansowej.
  • W Twojej rodzinie występowały zachorowania na nowotwory, zawały serca, cukrzyca lub inne ciężkie schorzenia.
  • Prowadzisz niezdrowy lub wyczerpujący dla organizmu tryb życia. Przeżywasz chroniczny stres. – W takiej sytuacji jesteś statystycznie bardziej narażony na choroby.
Warto wiedzieć…
Swoje życie i zdrowie powinien ubezpieczyć każdy, kto nie chce w jednej chwili stracić majątku gromadzonego przez lata z powodu nagłej choroby, wypadku w pracy czy w podróży.

Kto potrzebuje ubezpieczenia na wypadek nieszczęśliwego wypadku?

Ubezpieczenie skutków nieszczęśliwego wypadku przyda się zawsze, gdy:

  • Wykonujesz ryzykowny zawód.
  • Jesteś podatny na kontuzje i złamania kości.
  • Uprawiasz sporty (niektóre towarzystwa oferują również ochronę na wypadek uszczerbków powstałych podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka).
  • Często podróżujesz, np. samochodem, transportem publicznym.

Czy polisa na życie i zdrowie się opłaca?

Ubezpieczenie życia i zdrowia to inwestycja, która – życzę Ci przewrotnie – by nigdy Ci się nie zwróciła. To by oznaczało, że należysz do grona szczęściarzy, którzy nie doznali wypadku czy groźnej choroby; nie umarli przedwcześnie. Dobrowolne ubezpieczenia osobowe mają to do siebie, że płacimy za ochronę, która może nigdy nam się nie przydać – nie znaczy to jednak, że taki zakup się nie opłaca lub powinniśmy traktować produkty ochronne po macoszemu. To od naszej dociekliwości i skrupulatności w dużym stopniu zależy czy będziemy zadowoleni z jakości polisy. Dobrze dobrana ochrona ubezpieczeniowa opłaca się zawsze, ponieważ zapewnia komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa każdego dnia.  

Najczęściej zadawane pytania

Temat ubezpieczeń na życie wciąż wydaje Ci się nie do końca zrozumiały? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a potem przejdź do pozostałych artykułów przygotowanych przez naszych ekspertów.

Co to jest ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie to możliwość ochrony finansowej rodziny w sytuacji śmierci ubezpieczonego. Właściciel polisy opłaca z określoną częstotliwością, np. co miesiąc / raz w roku składkę ubezpieczeniową, a w zamian ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty świadczenia w określonej kwocie, np. 100 000 zł wskazanej osobie w przypadku jego śmierci.

Co to jest ubezpieczenie zdrowotne?

Polisa zdrowotna to świetne uzupełnienie dla publicznej opieki zdrowotnej, która – jak chyba wszyscy wiemy – ma swoje wady. Za niewielką kwotę prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest w stanie zapewnić nam wizyty u lekarzy specjalistów bez kolejek, a także assistance medyczny, wizyty domowe internisty, pielęgniarki oraz dostęp do badań laboratoryjnych i diagnostycznych w cenie abonamentu.    

Co to jest ubezpieczenie NNW?

Polisa NNW to ochrona na wypadek następstw nieszczęśliwego wypadku, którą można nabyć jako dodatek do ubezpieczenia na życie, polisy zdrowotnej lub jako samodzielny produkt (co jest częstą praktyką w przypadku polis dla dzieci i studentów). Sprawdza się jako pomoc finansowa, ale również organizacyjna w przypadku złamania nogi, wypadku komunikacyjnego, czy wstrząśnienia mózgu.

Czym jest OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to polisa osobowa, która chroni nas… przed nas samymi, a w zasadzie przed szkodami, które niechcący możemy wyrządzić. W zależności od wybranej oferty polisy możemy zabezpieczyć finansowo szkody wyrządzone przez dzieci, dorosłych, a nawet zwierzęta domowe. Tego rodzaju polisa jest zazwyczaj dostępna jako dodatek do ubezpieczenia mieszkania. 

W czym może mi pomóc agent ubezpieczeniowy?

Doradca ubezpieczeniowy, czyli agent nie tylko przedstawia oferty dostępnych ubezpieczeń na życie, ale – poprzez zadawanie właściwych pytań – może pomóc rozpoznać realne potrzeby klienta, a także wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z warunkami umowy ubezpieczenia. Co więcej, dzięki rozmowie z doradcą ubezpieczeniowym, możemy skrócić czas poszukiwania właściwej polisy i razem porównać nawet pięć ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Doradca ubezpieczeń może m.in.:

  • wyjaśnić zawiłości OWU,
  • doradzić w kwestii zakresu ochrony,
  • wskazać sytuacje, w których odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona,
  • pomóc dobrać sumę ubezpieczenia, która będzie realnym wsparciem.  

Czy ubezpieczenie ma sens?

Zakup ubezpieczenia osobowego jest decyzją całkowicie dobrowolną i zależy w dużej mierze od świadomości własnych potrzeb i znajomości rynku ubezpieczeniowego. Czy ma sens? Bez wątpienia tak! Dobrze dobrana polisa z adekwatną sumą ubezpieczenia i z indywidualnie dopasowanym zakresem ochrony może zagwarantować stabilność finansową na życiowym zakręcie. 

Utrata pracy, poważna choroba, czy nieszczęśliwy wypadek nie muszą oznaczać dramatu całej rodziny. Otrzymane świadczenie z ubezpieczenia może zapewnić wsparcie finansowe na leczenie lub pokrycie opłat, gdy zabraknie głównego żywiciela rodziny. Choć pieniądze w żadnym stopniu nie zrekompensują utraty bliskich to pomogą zabezpieczyć najważniejsze potrzeby i przeorganizować życie w trudnym czasie.  

Jakie informacje znajdę w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia?

Ogóle Warunki Ubezpieczenia, czyli dokument OWU to skarbnica najważniejszych informacji o polisie i warunkach umowy. Znajdziesz w nim m.in. zakres ochrony ubezpieczeniowej, zasady ustalania i przyznawania świadczeń, wyłączenia odpowiedzialności, tabele procentowe uszkodzenia ciała, a także definicje najważniejszych użytych pojęć. Analiza OWU to jeden z najważniejszych kroków przy zakupie polisy, którego nie warto pomijać.

Od czego zależy suma ubezpieczenia?

Suma ubezpieczenia, czyli maksymalna wysokość świadczenia, jest ograniczona w zasadzie trzema czynnikami: limitami ustalonymi przez towarzystwo ubezpieczeń, naszymi potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Warto pamiętać, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe koszty polisy. Dlatego wybór sumy ubezpieczenia warto poprzedzić analizą: jaka kwota zapewni bezpieczeństwo mojej rodzinie, gdy mnie zabraknie? Ile pieniędzy będę potrzebował, gdy dotknie mnie poważne zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek? O tym, jak obliczyć sumę ubezpieczenia, by w sytuacjach kryzysowych otrzymać realne wsparcie, piszemy w oddzielnym artykule.  

Jak kupić ubezpieczenie przez Internet?

Ubezpieczenie na życie (lub życie i dożycie), polisę posagową oraz oszczędnościową można zakupić korzystając z formularza zamieszczonego na naszej stronie internetowej. Proces zakupu poprzedzony jest darmową konsultacją u agenta ubezpieczeniowego, który przedstawi wyłącznie dopasowane oferty i pomoże porównać najlepsze ubezpieczenia. O tym, jak kupić ubezpieczenie na życie przez Internet i jak wygląda cały proces, dowiesz się z osobnego artykułu.   

Podsumowanie

  • Ubezpieczenia osobowe kupujemy po to, by w trudnych momentach otrzymać wsparcie finansowe i pomoc assistance. Robimy to z troski o siebie, ale również o najbliższych i ich dalsze życie, gdyby nas zabrakło.
  • Dobre ubezpieczenie nie obciąży zbytnio domowego budżetu, a zapewni ochronę i poczucie bezpieczeństwa w zadowalającym ubezpieczonego wymiarze.
  • Odszkodowanie lub świadczenie pomoże rodzinie zachować płynność finansową, a nam zagwarantuje środki na powrót do zdrowia, rehabilitację, czy spłatę kredytu.
  • Popularne polisy to np. ubezpieczenie AC, ubezpieczenie mieszkania, zdrowotne, a także życiowe.
Dlaczego warto się ubezpieczyć? Poznaj nieoczywiste powody!


Autor artykułu