Poradniki

Ile ubezpieczyciele wypłacili w I kwartale 2021?

Kalendarz 25.06.2021 Aktualizacja25.06.2021

Jaka kwota trafiła do poszkodowanych ubezpieczonych w TU? Czy pandemia miała wpływ na wysokość wypłaconych świadczeń?

Aż 10,2 mld złotych trafiło do ubezpieczonych z tytułu polis na życie w pierwszym kwartale 2021 roku. W tym czasie na ubezpieczenia Polacy przeznaczyli 17,6 mld złotych. Jak pandemia wpłynęła na ochronę Polaków? 

Wyższe wypłaty z polis ochronnych

Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, w I kwartale 2021 roku towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły aż 10,2 mld złotych odszkodowań i świadczeń. Co istotne, to wypłaty z tytułu ubezpieczeń na życie wzrosły w największym stopniu. Wynika to ze zwiększonej śmiertelności, która jest spowodowana pandemią koronawirusa. Aż 4,8 mld złotych z 10,2 mld wszystkich wypłaconych świadczeń przypada na ubezpieczenia na życie. To wzrost o 28% w stosunku do poprzedniego roku.

Polacy więcej przeznaczają na polisy

Jak informuje Polska Izba Ubezpieczeń, składka wpłacona przez Polaków na ubezpieczenia życiowe również wzrosła. Wyniosła 2,2 mld złotych i jest to o 8,6% więcej w porównaniu do zeszłego roku. Więcej przeznaczyliśmy także na ubezpieczenia chorobowe, wypadkowe czy oszczędnościowo-inwestycyjne. Te ostatnie cieszą się wzrostem o 6%. Rodacy przeznaczyli na nie 1,6 mld złotych. 

Jaką kwotę przeznaczamy na ubezpieczenia? W pierwszym kwartale 2021 roku Polacy przeznaczyli 17,6 mld złotych -stanowi to o 5,3% więcej niż w poprzednim roku. 

Ile zarobili ubezpieczyciele? W tym okresie towarzystwa ubezpieczeniowe wypracowały 1,1 mld złotych zysku, czyli o 7,6% więcej niż przed rokiem. Z kolei do budżetu państwa odprowadzili 333 mln złotych podatku dochodowego. 

Ile ubezpieczyciele wypłacili w I kwartale 2021?


Autor artykułu

Z wykształcenia politolożka zainteresowana ekologią, filozofią i problemami globalnymi. W branży ubezpieczeń skoncentrowana przede wszystkim na tematyce emerytalnej, ubezpieczeń inwestycyjnych i na życie. W wolnym chwilach miłośniczka tańca i roślinnej kuchni.