Spis treści
Warto pamiętać, że ubezpieczony posiadający odpowiednie rozszerzenie w ramach polisy na życie może liczyć na świadczenie finansowe za pobyt w szpitalu. To dodatkowe nieocenione wsparcie. W zależności od umowy ubezpieczenia może otrzymać określoną kwotę, która będzie przysługiwać za każdy dzień hospitalizacji.

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu stanowi najczęściej dodatek do umowy podstawowej polisy na życie. Oznacza to, że ubezpieczony może wykupić odpowiednie rozszerzenie, które zapewni mu wsparcie finansowe w przypadku pobytu w szpitalu. Wyjątkiem od takiej sytuacji jest ubezpieczenie grupowe wykupowane w zakładach pracy – czasami takie polisy oferują kompleksową ochroną w ramach jednej umowy. Nie jest to jednak reguła, ponieważ większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia dodatkowo rozszerzenie ochrony.
Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu – informacje ogólne
W ramach opłacania składek ZUS i NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) każda osoba zamieszkała na terenie Polski może liczyć na bezpłatną hospitalizację w zakresie obowiązywania umowy publicznej. Oznacza to, że każdy, kto jest ubezpieczony, ma prawo do skorzystania z leczenia szpitalnego, pomocy ambulatoryjnej, lekarskiej, rehabilitacji leczniczej i profilaktyki zdrowotnej bez ponoszenia dodatkowych opłat. W przypadku, gdy pacjent nie jest ubezpieczony w NFZ, a potrzebuje opieki szpitalnej, wtedy musi ponieść całkowite koszty leczenia szpitalnego.
Inaczej jest, gdy posiada prywatną polisę na życie i zdrowie z odpowiednim zakresem, wtedy za pobyt w szpitalu płaci towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach kwoty określonej w polisie. Jednak warto pamiętać, że środki z polisy trafią na konto pacjenta dopiero po zakończeniu leczenia i przedstawieniu dokumentów potwierdzających leczenie szpitalne.
Pobyt w szpitalu – jak jest interpretowany przez ubezpieczyciela?
Pobyt w szpitalu według ubezpieczyciela jest rozumiany jako okres hospitalizacji, czyli okres, jaki ubezpieczony spędza na leczeniu w szpitalu.
Czas hospitalizacji może być różnie interpretowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe, dlatego szczegóły tej definicji są najczęściej wyjaśnione w warunkach polisy określonego ubezpieczyciela. Należy zapoznać się z warunkami umowy, żeby się dowiedzieć, jak dany ubezpieczyciel interpretuje pobyt w szpitalu i jakie warunki muszą zostać spełnione, aby skorzystać z ochrony w przypadku hospitalizacji.
Pobyt w szpitalu z perspektywy towarzystwa ubezpieczeniowego oznacza przebywanie na oddziale szpitalnym w celu przywrócenia zdrowia lub poprawy stanu zdrowia w przypadku zachorowania albo obrażeń doznanych w wypadku. Ubezpieczyciele określają także minimalną liczbę dni hospitalizacji, za jaką ubezpieczyciel wypłaci świadczenie – czasem mogą to być 2 dni, a czasem – więcej, np. 5 dni.
>> Sprawdź: odszkodowanie za pobyt w szpitalu – oferty ubezpieczeń na życie
Jak zabezpieczyć się na wypadek hospitalizacji?
Aby zabezpieczyć się na wypadek pobytu w szpitalu, najlepiej posiadać ubezpieczenie, które zapewnia ochronę w takim zakresie. Może to być ubezpieczenie zdrowotne lub polisa na życie z dodatkowym pakietem medycznym (zdrowotnym). Polisy takie zapewniają świadczenia za koszty związane z leczeniem, operacjami chirurgicznymi, pobytem w szpitalu, rehabilitacją i innymi usługami medycznymi. Ubezpieczenie zdrowotne może być oferowane w ramach polisy grupowej lub indywidualnej.
Jak działa ubezpieczenie na życie leczenie szpitalne?
Leczenie szpitalne jest ryzykiem dodatkowym, oferowanym w rozszerzeniu ubezpieczenia zdrowotnego lub polisy na życie. Polisa taka działa w formie wypłaty świadczenia, czyli zwrotu kosztów z ubezpieczenia z tytułu pobytu w szpitalu.
Oznacza to, że ubezpieczony, posiadający polisę, samodzielnie opłaca wydatki związane z leczeniem czy też pobytem w klinice specjalistycznej. Po przedstawieniu dokumentacji medycznej, potwierdzającej leczenie, otrzymuje odszkodowanie z ubezpieczenia.
W zależności od rodzaju polisy oraz szczegółów umowy rozszerzenie ubezpieczenia na życie i zdrowie może, oprócz ubezpieczonego, objąć też jego najbliższą rodzinę. Świadczenie za pobyt w szpitalu jest wypłacane za każdy dzień hospitalizacji. Jednak z zastrzeżeniem co do minimalnej liczby dni leczenia – za spędzenie jednego dnia w szpitalu raczej świadczenia nie dostaniemy.
Pobyt w szpitalu – za co dostaniesz świadczenie?
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach kosztów z tytułu hospitalizacji oferują tylko świadczenie wypadkowe NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków). Dodatkowo udzielają pomocy w przypadku pobytu w szpitalu związanego z zawałem serca, udarem mózgu czy nagłą chorobą.
Świadczenie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego może obejmować m.in.:
- pobyt w szpitalu, obejmujący leczenie w formie chemioterapii lub radioterapii;
- wizyty lekarskie, procedury medyczne i operacje chirurgiczne określone w OWU;
- opiekę pielęgniarską po wypisie ze szpitala;
- koszty związane z zakupem leków, rehabilitacją lub podjętą terapią;
- rekompensatę za czas spędzony w szpitalu;
- badania, procedury diagnostyczne wykonane w ramach leczenia;
- transport do placówek medycznych.
Aby otrzymać świadczenia za pobyt w szpitalu, trzeba posiadać polisę na życie rozszerzoną o ubezpieczenie zdrowotne. Kwota odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia oraz okresu hospitalizacji, a także od konkretnej oferty ubezpieczeniowej.
Dowiedz się, jak zgłosić pobyt w szpitalu w Warcie i uzyskać odszkodowanie.
Ile wynosi dodatkowe świadczenie za leczenie szpitalne?
Za jeden dzień hospitalizacji ubezpieczyciel może zapłacić np. 50 zł, natomiast w innych, szerszych pakietach kwota ta może być wyższa i wynieść nawet 100 zł za dzień pobytu w szpitalu. Trzeba jednak pamiętać o sprawdzeniu w umowie interpretacji pobytu w szpitalu, karencji i wyłączeń odpowiedzialności, które mogą sprawić, że świadczenie nie zostanie wypłacone.