Spis treści
Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – 3 główne powody, dla których warto je mieć
Z uwagi na fakt, że kredyt pod hipotekę nieruchomości jest zobowiązaniem długoterminowym, powodów zawarcia umowy ubezpieczenia do takiego kredytu może być wiele. Poniżej najważniejsze z nich:
- zabezpieczenie spłaty kredytu w razie nagłych zdarzeń — ubezpieczenie kredytu hipotecznego chroni przed ryzykiem, że kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać zobowiązania na skutek nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak poważna choroba czy utrata zdolności do pracy;
- zabezpieczenie finansowe dla bliskich — ubezpieczenie na życie stanowi finansowe zabezpieczenie dla bliskich kredytobiorcy, umożliwiając im spłatę kredytu w sytuacji, gdyby kredytobiorca zmarł. W takim przypadku polisa może zabezpieczyć bliskich przed koniecznością spłaty zaciągniętego kredytu z własnej kieszeni;
- możliwość uzyskania lepszych warunków kredytowych — często banki oferują niższe oprocentowanie lub korzystniejsze warunki kredytu hipotecznego, jeśli kredytobiorca zdecyduje się na zabezpieczenie kredytu ubezpieczeniem na życie.
Warto w tym kontekście mieć na uwadze, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami banki mają prawo wymagać od kredytobiorców posiadania odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.
Co istotne, kredytobiorca może wybrać dowolną ofertę dostępną na rynku, o ile jej zakres ochrony spełnia stawiane przez bank wymogi.
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu — kiedy jest możliwa?
Istnieje możliwość rezygnacji z umowy ubezpieczenia kredytu w trakcie jego spłacania. Pamiętaj jednak, że taka rezygnacja może mieć określone konsekwencje, jak np. konieczność innego zabezpieczenia kredytu czy (w skrajnych przypadkach) wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank. Dlatego zwróć uwagę na odpowiednie zapisy umowy, jaką zawierasz z bankiem — dzięki temu unikniesz ewentualnego zaskoczenia.
Oto niektóre przypadki, kiedy ochrona z ubezpieczenia do kredytu ustanie:
- Odstąpienie od umowy ubezpieczenia
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi masz ustawowe prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy, bez konieczności podawania przyczyny. Warto jednak pamiętać, że po odstąpieniu od umowy bank może podnieść marżę kredytu lub wprowadzić inne zmiany w warunkach kredytowania.
- Zaprzestanie opłacania składek
Brak zapłaty składki będzie skutkował rozwiązaniem umowy ubezpieczenia i ustaniem ochrony ubezpieczeniowej. Zgodnie z przepisami prawa zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do uprzedniego wezwania ubezpieczającego do zapłaty składki w razie powstania zaległości wraz z pouczeniem o skutkach braku zapłaty. Jeśli jednak zaległa składka nie zostanie opłacona ubezpieczenie nie będzie kontynuowane.
- Rezygnacja w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu
W sytuacji, gdy spłacisz swój kredyt przed terminem, możesz chcieć wówczas rozwiązać umowę ubezpieczeniową. Wystarczy, że złożysz wypowiedzenie umowy ubezpieczenia zgodnie z warunkami wskazanymi w OWU. W takim przypadku przysługuje Ci zwrot części składki za niewykorzystany okres ochrony. Możesz też utrzymać polisę, która nadal będzie zabezpieczała Twoich najbliższych.
Dlaczego nie warto zrezygnować z ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego?
Tak jak zostało wspomniane wcześniej rezygnacja z ubezpieczenia na życie zawartego jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego, zazwyczaj wiąże się z szeregiem konsekwencji. Są to przede wszystkim:
- pogorszenie warunków kredytowania — banki, które proponują niższą marżę lub inne preferencyjne warunki w zamian za posiadanie ubezpieczenia, mogą podnieść te koszty w przypadku rezygnacji z polisy. Oznacza to dla Ciebie wyższe koszty obsługi kredytu i w dłuższej perspektywie wyższą kwotę do spłaty;
- brak zabezpieczenia finansowego dla bliskich — po rezygnacji z ubezpieczenia na życie do kredytu, Twoi bliscy nie będą już mieć zabezpieczenia finansowego w razie Twojej śmierci lub trwałej niezdolności do pracy. W takim przypadku może to oznaczać dla nich konieczność spłaty zadłużenia za Ciebie z własnej kieszeni;
- brak zabezpieczenia finansowego dla Ciebie – ubezpieczenie na życie zawierające rozszerzoną ochronę od takich zdarzeń jak np. poważne zachorowanie czy poważne inwalidztwo, pozwoli Ci uniknąć takich przykrych sytuacji jak zajęcie nieruchomości przez bank w sytuacji gdyby któreś z tych zdarzeń uniemożliwiło Ci spłacanie kredytu.
Gdzie kupić ubezpieczenie kredytu hipotecznego?
Odpowiedni wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym podpiszesz umowę ubezpieczenia na życie do kredytu, to kwestia bardzo ważna, ponieważ to od tej decyzji zależy skuteczność ochrony finansowej, jaką zapewnia polisa na życie Tobie i Twoim bliskim. Warto postawić na solidne towarzystwa ubezpieczeniowe o ugruntowanej pozycji i renomie, jak towarzystwo ubezpieczeń Prudential w Polsce (aktualnie działające pod marką Pru). Jest to firma godna zaufania o przedwojennych tradycjach, której ubezpieczenia cechują się m.in.:
- niewielką liczbą wyłączeń odpowiedzialności,
- możliwością rozszerzenia zakresu ochrony w ramach licznych umów dodatkowych — w tym poważne zachorowania, poważne inwalidztwo, pobyt w szpitalu lub operacje, a także trwała niezdolność do pracy. Dzięki temu polisa nie tylko zabezpiecza Twój kredyt, ale także stanowi dla Ciebie wsparcie finansowe w trudnych chwilach.
Decyzja o ewentualnej rezygnacji z ubezpieczenia kredytu hipotecznego zawsze powinna być dobrze przemyślana pod kątem konsekwencji oraz potencjalnych ryzyk dla Ciebie i Twoich bliskich.
Choć prawo umożliwia w zasadzie bezproblemową rezygnację z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego trwania, to warto uwzględnić skutki takiej decyzji – nie tylko dla przyszłych kosztów kredytu, ale przede wszystkim Twojego bezpieczeństwa finansowego oraz najbliższych Ci osób.
Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przez zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
Materiał ma charakter marketingowy.