Poradniki

Ubezpieczenie na życie – komu jest potrzebne?

Kalendarz 09.06.2021 Aktualizacja13.12.2023

Co daje ubezpieczenie? Kiedy i komu się przyda? Sprawdź, w jakich sytuacjach polisa może Ci pomóc i czy rzeczywiście jej potrzebujesz.

Zastanawiasz się, po co Ci ubezpieczenie na życie? A myślisz nad tym, co zrobisz, gdy przytrafi Ci się zdarzenie, którego nie możesz przewidzieć? Zapewne nie. Jednak może się okazać, że pech sprawi, że sięgniesz po swoje oszczędności życia, by rozpocząć leczenie ciężkiej choroby i powrócić do pracy. W takich sytuacjach warto mieć zabezpieczenie. Dowiedz się, kiedy przyda Ci się ubezpieczenie i co może Ci zapewnić.

Dlaczego potrzebujesz polisy? 

Co czwarty Polak będzie mógł skorzystać z polisy na życie w razie nieprzewidzianego zdarzenia losowego. Czy to sporo? Nadal niewiele. Nie lubimy myśleć o przyszłych zagrożeniach – wolimy odsuwać od siebie czarne scenariusze, dlatego tak łatwo zapominamy o zapewnieniu sobie i bliskim ochrony. Czy polisa to luksus, czy raczej konieczność? 

Nie warto myśleć o polisie jako o niepotrzebnych wydatku, który niczego nie daje, a tylko pochłania comiesięczny budżet. Ubezpieczenie ma za zadania przede wszystkim uchronić Cię przed poważnymi stratami finansowymi w razie trudnej sytuacji. Kiedy może Cię pomóc? Wtedy, gdy poważnie zachorujesz i nie będzie stać Cię na kosztowne leczenie. Gdy dotknie Cię trwałe inwalidztwo i nie będziesz w stanie pracować, a przez to także utrzymać swojej rodziny. 

Kto powinien kupić ubezpieczenie na życie? 

Każda osoba, której śmierć jest równoznaczna z problemami finansowymi bliskich. Oczywiście są sytuacje, w których nie potrzebujesz bardzo rozbudowanego wariantu polisy – jesteś singlem i nie masz żadnych zobowiązań finansowych, a Twoja rodzina nie jest zależna od Twoich zarobków. Na taki komfort może pozwolić sobie jednak niewiele osób, dlatego rozważ zakup polisy, jeśli:

  1. Jesteś żywicielem rodziny i masz dzieci na swoim utrzymaniu. Koniecznie pomyśl o ubezpieczeniu. Wyobraź sobie sytuację, w której nagle Cię zabraknie – czy Twoi bliscy poradzą sobie bez Ciebie?
  2. Masz zobowiązanie finansowe – kredyt hipoteczny czy pożyczkę. Po Twojej śmierci rodzina zostanie z długami. 
  3. Masz już dorosłe dzieci, ale Twoja małżonka lub małżonek mogą nie poradzić sobie finansowo po Twoim odejściu. 
  4. Wspierasz finansowo swoich rodziców lub innych bliskich – bez Twojej pomocy ich sytuacja zmieniłaby się diametralnie.

W podstawowym wariancie polisa na życie przede wszystkim zabezpiecza Twoją rodzinę, w razie, gdyby Ciebie zabrakło. Pozwala zagwarantować pieniądze na pokrycie zaciągniętych zobowiązań, a rodzinie gwarantuje komfort i spokój.

Poznaj historię Marty

Kilka lat temu Marta musiała zmierzyć się z odejściem męża. Nie była na to przygotowana – małżonka zabrał zawał serca w wieku 46 lat. Mogła jednak spłacić kredyt hipoteczny, na który wspólnie się zdecydowali, a także wysłać starsze dziecko na studia bez konieczności zadłużania się. Mąż miał wykupione nie tylko ubezpieczenie grupowe w pracy, ale także indywidualną polisę na życie na sumę 400 tysięcy złotych. Pomimo tego, że zawsze zarabiała mniej od męża, nie była zmuszona zmieniać pracy, a jej dziecko mogło kontynuować naukę. 

Takich i innych historii jest bardzo wiele. Dopiero gdy wokół nas komuś bliskiemu zdarzy się tragedia, myślimy o zapewnieniu bliskim ochrony. Co stałoby się, gdyby to Twoja żona znalazła się w sytuacji Marty? 

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na życie?

Powodów jest co najmniej kilka. 

  1. Pierwszy i oczywisty to ten, że jeśli zależy Ci na Twoich bliskich i nie chcesz, aby zostali bez finansowego wsparcia, gdy Cię zabraknie, powinieneś przemyśleć zakup polisy. Zabezpieczysz ich płynność finansową, ograniczysz konieczność nagłych zmian i pozwolisz utrzymać wydatki na podobnym poziomie – nie będą musieli przeprowadzać się do mniejszego mieszkania czy rezygnować z planów na przyszłość. To gwarantuje podstawowy wariant ubezpieczenia – zdarzeniem objętym ochroną jest Twoja śmierć.
  2. Do tego czasu może jednak przytrafić Ci się wypadek lub poważnie zachorujesz. Tu mogą pomóc Ci umowy dodatkowe, które chronią Cię w razie utraty zdolności do pracy, a przez to zarabiania. Takie rozwiązanie chroni nie tylko Twoich bliskich, ale i Ciebie. Ubezpieczyciel może zapewnić Ci pieniądze potrzebne na utrzymanie rodziny do czasu, aż nie zakończysz leczenia lub rehabilitacji. W przypadku umowy obejmującej poważne zachorowanie możesz liczyć także na środki pokrywające koszty leczenia. 
  3. Możesz zapewnić ochronę również swoich bliskim – co stanie się, jeśli odejdzie Twoja żona lub mąż? Jesteś w stanie samotnie pokryć wszystkie wydatki? Pomyśl o włączeniu bliskich do ubezpieczenia. 
  4. Nie chcesz zostawić rodziny z długami. Jeśli teraz masz zobowiązania finansowe i żadnego zabezpieczenia, koniecznie rozważ zakup polisy. Trudno wyobrazić sobie gorszą sytuację niż wtedy, gdy odejdziesz i Twoja rodzina nie dość, że nie będzie mogła liczyć na finansowe wsparcie, otrzyma jeszcze dodatkowe zobowiązania. 

Jak i kiedy zacząć?

  1. Zrób prosty rachunek sumienia – czy masz oszczędności, które pozwolą utrzymać się Twojej rodzinie przez pół roku, jeśli coś Ci się stanie? Czy Twoja małżonka lub małżonek będzie w stanie spłacić kredyt, jeśli Cię zabraknie? Najistotniejsze to szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy posiada się wystarczające zabezpieczenie finansowe na nieprzewidziane zdarzenia. Jaka jest odpowiedź? Najczęściej nie posiadamy takiego zabezpieczenia, bo kto z nas trzyma dodatkowe 400 tysięcy złotych? Właśnie po to jest ubezpieczenie. To minimalizowanie strat i ograniczenie ryzyka. Płacisz stosunkowo niską składkę, a w razie zdarzenia otrzymujesz pokaźną kwotę. Jeśli wiesz już, że nie stać Cię na pokrycie nieplanowanych wydatków, dowiedz się, ile potrzebujesz.
  1. Suma ubezpieczenia to kwota, którą otrzyma Twoja rodzina w razie Twojej śmierci. Jak wysoka powinna być? Suma ubezpieczenia na życie powinna być dostosowana do potrzeb Twoich bliskich. Brzmi to może niejasno, ale najlepiej oddaje to, na jaką kwotę powinno się ubezpieczyć. Nie da się wycenić ludzkiego życia, jednak można oszacować potrzeby rodziny. Z pomocą przyjdzie doświadczony agent ubezpieczeniowy – warto skonsultować z nim swoje obliczenia lub założenia. 
  1. Kiedy zacząć korzystać z ochrony? Jak najszybciej. Im wcześniej zdecydujesz się na ubezpieczenie, tym lepiej. Składka będzie rosła wraz z Twoim wiekiem i potrzebami. Możesz wygodnie włączyć do ubezpieczenia swoją rodzinę – wtedy też musisz liczyć się z większą kwotą, którą ostatecznie zapłacisz za ochronę. W czasie trwania ubezpieczenia możesz jednak elastycznie dopasowywać ochronę do aktualnych potrzeb – jeśli pojawi się nowy członek rodziny, to również jego możesz włączyć do ochrony.

Czy warto? Najczęściej decydując się na ochronę jako głowa rodziny, musisz liczyć się ze składką miesięczną rzędu ponad 100 zł. W zależności od zakresu ochrony może to być i 200, ale też 300 zł. Czy to opłacalne? Jeśli porównasz koszty, jakie mogą na Ciebie spaść w razie nieszczęśliwego wypadku lub obciążą Twoją rodzinę, jeśli Cię zabraknie, taka kwota nie wydaje się wysoka.  

Ubezpieczenie na życie – komu jest potrzebne?


Autor artykułu

Z wykształcenia politolożka zainteresowana ekologią, filozofią i problemami globalnymi. W branży ubezpieczeń skoncentrowana przede wszystkim na tematyce emerytalnej, ubezpieczeń inwestycyjnych i na życie. W wolnym chwilach miłośniczka tańca i roślinnej kuchni.